Huawei P9: zdjęcie reklamujące możliwości telefonu wykonane aparatem za 18 tys. złotych

Huawei P9: zdjęcie reklamujące możliwości telefonu wykonane aparatem za 18 tys. złotych
05.07.2016 11:57
Huawei P9: zdjęcie reklamujące możliwości telefonu wykonane aparatem za 18 tys. złotych
Źródło zdjęć: © mat. prasowy

Fotografia reklamująca możliwości optyki Leica w najnowszym flagowcu Huawei P9, którą zamieszczono na profilu Google+ firmy okazała się, "fałszywką" wykonaną zestawem lustrzanka Canon plus obiektyw, o wartości 4500 USD

Przekręt z fotografią reklamową wyszedł na jaw na stronie społecznościowej Huawei, w serwisie Google+, po tym jak pojawiło się tam feralne zdjęcie z modelką. Zamierzone, bądź nie, oszustwo odkrył serwis diyphotography.net. Redaktorzy odczytali bowiem zapis EXIF (można w nim znaleźć parametry zarówno aparatu fotograficznego, jak i obiektywu, którym wykonano fotografię), który jest zapisywany w danych niemal każdego zdjęcia wykonanego aparatem cyfrowym.

288757466886584467
Źródło zdjęć: © (fot. www.diyphotography.net)

Jak okazało się po odczycie EIXF, fenomenalne zdjęcie pięknej modelki zostało wykonane profesjonalną lustrzanką Canon EOS 5D Mark III, wyposażoną w obiektyw Canon EF70-200 f/2.8L IS II U SM. Taki zestaw na polskim rynku kosztuje nieco ponad 1. tys. zł. W zapisie informacyjnym pliku możemy znaleźć również informację o ogniskowej użytej do wykonania zdjęcia - 135 mm, oraz o czasie naświetlenia matrycy - 1/800, otwarciu przysłony - f/4 i czułości matrycy - ISO 500.

Zanim fotografia została usunięta z Google+, podpis reklamujący możliwości podwójnego aparatu Huawei P9 głosił: _ "udało nam się uchwycić piękny wschód słońca z piękną Ellą. Podwójna kamera Leica w #HuaweiP9 świetnie nadaje się do wykonywania zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Odkryjcie ponownie fotografię z wykorzystaniem smartfonów i podzielcie się z nami zdjęciami wschodów słońca. #OO". _

288757466886781075
Źródło zdjęć: © (fot. Google+)

Oczywiście, marketingowcy Huaweia nie napisali jednoznacznie, że zdjęcie zostało wykonane za pomocą podwójnego aparatu Leica, który zamontowany jest na tylnej części słuchawki Huawei P9. jak jednak zauważyli redaktorzy DIY Photogrphy, mocno to zasugerowali.

Jak mówi oficjalne stanowisko Huawei Polska,_ "Na jednym z naszych kanałów w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie, które nie zostało wykonane za pomocą smartfona Huawei P9. Obraz ten powstał podczas nagrywania reklamy Huawei P9. Ze względu na jego walory artystyczne zdecydowaliśmy się go udostępnić, aby był inspiracją dla członków naszej społeczności. Przyznajemy, że powinniśmy zwrócić większą uwagę na czytelny opis przy tej fotografii. Nigdy nie było naszą intencją wprowadzić w błąd odbiorców, za co najmocniej przepraszamy. Informujemy, że wpis został usunięty". _

Pierwszy raz zamieszanie wokół podwójnego aparatu fotograficznego, który zamontowano we flagowcu Huawei P9, powstało jeszcze przed premierą słuchawki. O sprawie pisaliśmy w kwietniu, kiedy to chwilę po premierze słuchawki, sam prezes firmy Huawei, pan Wang Yanmin przyznał, że obiektywy w P9 nie są produkowane przez Leica. Okazało się, że inżynierowie legendarnej marki aparatów fotograficznych Leica, biorą jedynie _ "czynny udział" _ w ich produkcji.

Produkcja obiektywów firmowanych przez Leicę i wykorzystywanych w Huawei P9 zajmuje się firma Sunny Optical Technology of China. Równocześnie potwierdziła się też informacja, że proces produkcyjny jest "autoryzowany" przez firmę Leica, cokolwiek to oznacza w praktyce.

Zobacz także: Po co rejestrować kartę SIM i co się stanie, jeśli tego nie zrobię?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)