HP będzie sprzedawać komputery z Linuksem?

HP będzie sprzedawać komputery z Linuksem?

HP będzie sprzedawać komputery z Linuksem?
Źródło zdjęć: © HP
18.03.2008 10:00, aktualizacja: 18.03.2008 10:15

Koncern HP szykuje się do wprowadzenia na rynek komputerów przenośnych i stacjonarnych z preinstalowanym systemem operacyjnym Suse Linux Enterprise Desktop Novella - wynika z nieoficjalnych informacji. "Pecety" mają się pojawić w ofercie HP już w drugim kwartale bieżącego roku.

Obie firmy - HP i Novell - zamierzają wspólnie tworzyć wszystkie niezbędne sterowniki i świadczyć nabywcom maszyn z Linuksem wsparcie techniczne. Informacje te pochodzą od anonimowych informatorów z obu firm - na razie jednak HP oficjalnie nie skomentował tych doniesień.

Potwierdzają je jednak przedstawiciele Novella - w wywiadzie przeprowadzonym podczas konferencji Novell Brainshare Roger Levy, wiceprezes koncernu, stwierdził, że umowa z HP jest dla firmy bardzo znacząca. _ "Pozyskanie dystrybutora sprzętu, który działa na całym świecie i ma znaczący udział w rynku jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem" _ - stwierdził przedstawiciel Novella.

Levy nie podał na razie żadnych informacji na temat planowanej współpracy z HP. Warto wspomnieć, że amerykański producent komputerów ma już w swojej ofercie maszyny z preinstalowanym Linuksem - jednak oferta ta jest bardzo ograniczona ( dotyczy jedynie kilku stacji roboczych ). HP nie będzie pierwszym dużym producentem, który zaproponuje klientom "pecety" z systemem spod znaku Pingwina - urządzenia takie ma już w ofercie m.in. Dell oraz Lenovo.

Nowe komputery z Linuksem Novella przeznaczone będą przede wszystkim dla firm - Roger Levy tłumaczy, że system ten stał się już w środowisku korporacyjnym bardzo poważnym konkurentem Windows. Pomogło mu w tym m.in. wyposażenie go w obsługę popularnych aplikacji biznesowych - np. Active Directory oraz Exchange'a.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)