HoloFlex: giętki smartfon z holograficznym ekranem

Zła wiadomość jest taka, że HoloFlex nie wejdzie (prawdopodobnie nigdy) do sprzedaży i jest na razie jedynie prototypem. Dobra: że to niezwykle ciekawy prototyp.

HoloFlex: giętki smartfon z holograficznym ekranem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

To z pewnością jeden z najciekawszych smartfonów, których nigdy sobie nie kupimy. Eksperymentalny model został opracowany przez naukowców z Human Media Lab z Queen's. Prototyp nie zostanie jednak szybko wdrożony przez producentów takich jak Samsung, Sony czy Huawei.

Jego najbardziej niezwykłym elementem jest ekran. Po pierwsze, jest (wraz całym korpusem urządzenia) giętki. Po drugie, jest to ekran określany przez naukowców jako holograficzny, co w praktyce oznacza nową jakość wyświetlania obrazu 3D. Obrazu, który może być oglądany równocześnie przez kilka osób i pod różnymi kątami, bez kombinacji z precyzyjnym umiejscowieniem urządzenia przed oczami czy zakładania dodatkowych, specjalnych okularów.

Wyświetlacz smartfona HoloFlex jest oczywiście dotykowy, ma rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli) i zbudowany jest w oparciu o giętkie organiczne diody emitujące światło (Flexible Organic Light Emitting Diode - FOLED). Obrazy renderowane są w postaci zaokrąglonych, 12-pikselowych bloków, pozwalających na oglądanie obrazu 3D z dowolnego miejsca. Są one bowiem wyświetlane na wytworzonych z pomocą drukarki 3D giętkich warstwach zawierających w sumie aż 16 tysięcy mikrosoczewek typu "rybie oko". W rezultacie pozwala to na wyświetlanie obrazów, które mogą być oglądane jako trójwymiarowe poprzez zwykłe obracanie smartfona. Trójwymiarowy obraz jest jednak ograniczony rozdzielczością 160×104 punkty.

Oczywiście nie jest to jeszcze rozdzielczość, która nadawałaby się do codziennego użytkowania smarfona z holograficznym ekranem, choć niektóre gry - np. Angry Birds - wyglądają już teraz ciekawie. Jeśli jednak technologia się rozpowszechni, to być może za kilka lat, gdy standardowe ekrany w smartfonach będą miały rozdzielczość 8K albo 16K, to i tutaj uda się osiągnąć znacząco lepsze parametry.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ultrabook prosto z Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)