Hiszpanie rozszyfrowali kod króla Ferdynanda. Zagadka sprzed 500 lat rozwiązana

Hiszpanie rozszyfrowali kod króla Ferdynanda. Zagadka sprzed 500 lat rozwiązana

Hiszpanie rozszyfrowali kod króla Ferdynanda. Zagadka sprzed 500 lat rozwiązana
Źródło zdjęć: © Twitter
Arkadiusz Stando
05.02.2018 10:04

500-letni tajny kod był używany do komunikacji w listach przez Ferdynanda Aragońskiego. W ten sposób przekazywał rozkazy dowódcy wojsk.

Tajemnica kodu używanego przez Ferdynanda Aragońskiego od wieków męczyła historyków. Odbyło się wiele prób odszyfrowania, ale dopiero hiszpańska państwowa agencja wywiadowcza podołała zadaniu.

Kod Ferdynanda Aragońskiego zawierał ponad 300 znaków specjalnych. Odczytać listy potrafił tylko król oraz Gonzalo de Córdoba, jego najbardziej zaufany człowiek.

289226466896783418
© wikipedia.org

Według analizy hiszpańskiego wywiadu, listy zawierały instrukcje dotyczące strategii podczas kampanii militarnych we Włoszech na początku XVI wieku. Zostały napisane przy użyciu tajnego kodu, aby wróg nie był w stanie ich odczytać, gdyby wpadły w jego ręce.

Przed próbami analizy, listy znajdowały się w Muzeum Wojska Hiszpańskiego w Toledo. Przez pół roku zakodowane wiadomości były w rękach wywiadu Hiszpanii. Niektóre z nich zawierały nawet 20 stron, dlatego zadanie było bardzo czasochłonne.

Jak wyglądał kod? Tajemniczy system używany przez Aragończyków był bardzo złożony. Korzystał z 88 symboli i 237 połączonych liter. Dla każdej litery znajdowało się od dwóch do sześciu znaków, przypominających figury geometryczne lub cyfry. Aby jeszcze bardziej skomplikować szyfr, symbole były zapisywane bez oddzielania słów i fraz.

Złamanie kodu zostało określone przez niektórych hiszpańskich historyków jako "Kamień z Rosetty". Mają nadzieję, że odkrycie doprowadzi ich do rozszyfrowania innych tajemnic.

Źródło: BBC

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)