Historyczny dzień dla SpaceX. Takie wystrzelenie odbędzie się po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych

Historyczny dzień dla SpaceX. Takie wystrzelenie odbędzie się po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych

Historyczny dzień dla SpaceX. Takie wystrzelenie odbędzie się po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych
Źródło zdjęć: © Forum | REUTERS
Bolesław Breczko
30.03.2017 13:26, aktualizacja: 30.03.2017 13:59

Elon Musk ma ambitny plan stworzenia z ludzkości międzyplanetarnego gatunku. W tym celu najpierw musi uczynić podróże kosmiczne bardziej opłacalnymi. Mają to umożliwić rakiety Falcon 9, które będzie można wielokrotnie wykorzystywać. W czwartek, 30 marca, po raz pierwszy nastąpi start rakiety, która raz już poleciała w kosmos.

Planowo start rakiety ma odbyć się około północy polskiego czasu.Będzie można go oglądać na żywo tutaj:

W misji wyniesienia na orbitę satelity komunikacyjnego SES-10 wykorzystana zostanie rakieta Falcon 9, która wcześniej wzięła udział w misji dostarczenia zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jeśli wszystko zakończy się powodzeniem, będzie to milowy krok dla SpaceX. To pierwsza próba wystrzelenia ładunku przy pomocy używanej wcześniej rakiety.

Obraz
© SpaceX

Idea kosmicznych rakiet wielokrotnego użytku leży u podstawy całego przedsięwzięcia, jakim jest SpaceX, a którego celem jest załogowy lot na Marsa. Dzięki ponownemu wykorzystaniu rakiet będzie można znacznie obniżyć koszty lotów w przestrzeń. Ma to też umożliwić prawdziwą turystykę kosmiczną. Już w 2018 roku SpaceX chce wysłać dwoje kosmicznych turystów w podróż dookoła Księżyca.

Rakieta Falcon 9 z satelitą SES-10 zostanie wystrzelona z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedyego na przylądku Canaveral na Florydzie. Z tego samego kompleksu w latach 60. startowały załogowe misje na Księżyc programu Apollo. Po wyniesieniu satelity na orbitę rakieta Flacon 9 podejmie próbę wylądowania na barce-dronie o nazwie „Oczywiście, że wciąż cię kocham” na Oceanie Atlantyckim.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)