Headweb: legalne filmy z BitTorrenta

Headweb: legalne filmy z BitTorrenta

Headweb: legalne filmy z BitTorrenta
Źródło zdjęć: © IDG
08.04.2008 11:30, aktualizacja: 08.04.2008 12:10

W Szwecji uruchomiony został właśnie nowy internetowy serwis filmowy - Headweb. Tym, co odróżnia go od większości konkurencyjnych witryn, jest fakt, iż do dystrybuowania filmów Headweb wykorzystuje protokół BitTorrent oraz to, że dostępne w nim filmy nie są zabezpieczone żadnym systemem DRM.

Dzięki zrezygnowaniu z zabezpieczeń pliki można bez problemu odtwarzać na różnych urządzeniach oraz w różnych systemach operacyjnych. Co więcej, oficjalna aplikacja kliencka Headweb wyposażona jest w opcję nagrywania pobranego pliku na płytę DVD - kupiony film można więc bez problemu wypalić na krążku i obejrzeć w standardowym stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

Obraz
© (fot. IDG)

Jak już wspomnieliśmy, do dostarczania pliku z serwisu do klientów wykorzystywany jest protokół BitTorrent - dzięki temu filmy mogą być kopiowane szybciej, ponieważ klient pobiera je nie tylko ze sklepu, ale także od innych osób pobierających ten sam film. Właściciele sklepu stworzyli zresztą specjalny program, premiujący użytkowników, którzy pozwalają innym klientom na pobieranie od nich danych. Przewiduje on, że za udostępnienie każdych 10 MB użytkownik otrzymuje 1 punkt promocyjny - po zgromadzeniu odpowiedniej liczby punktów można je wymienić np. na darmowy film.

Przedstawiciele Headweb mówią, że największym problemem podczas prac nad serwisem nie było wcale przygotowanie strony technicznej przedsięwzięcia czy zgromadzenie niezbędnych środków - najtrudniejsze okazało się przekonanie koncernów filmowych, że udostępnianie plików bez żadnych zabezpieczeń jest rozsądne i może przyczynić się do wzrostu zainteresowania internetowymi e-sklepami filmowymi.

Obecnie w katalogu serwisu dostępnych jest ponad 500 filmów - przedstawiciele firmy zapowiadają jednak stopniowe rozszerzanie oferty. Ceny wahają się od 69 ( za starsze tytuły ) do 99 koron za najnowsze pozycje ( to równowartość od 25 do 36 zł ). Obecnie z zasobów serwisu ( dostępnego w dwóch językach: szwedzkim i angielskim ) można korzystać tylko za pośrednictwem oficjalnego klienta - wkrótce jednak ma się pojawić możliwość pobierania filmów za pośrednictwem popularnych aplikacji BitTorrent.

Więcej informacji: Headweb.com - http://www.headweb.com.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)