HD VMD - wkrótce premiera rynkowa

HD VMD - wkrótce premiera rynkowa

HD VMD - wkrótce premiera rynkowa
20.04.2007 13:00, aktualizacja: 23.04.2007 11:07

Dwaj francuscy dystrybutorzy filmów zdecydowali się na wydawanie swoich tytułów na płytach HD VMD. High Definition Versatile Multilayer Disc to kolejny format, pretendujący do miana "następcy DVD" - opracowała go brytyjska firma New Medium Enterprises.

Wiadomo już, że dystrybutorzy - firmy Seven 7 oraz Metropolitan FilmExport - do września 2007 roku wydadzą na nośnikach HD VMD po 20 filmów, a później każdego miesiąca ich katalog będzie rozszerzany o pięć pozycji.

Warto podkreślić, iż firmy, które zdecydowały się na wydawanie swoich tytułów w nowym formacie, są poważnymi graczami na francuskim rynku- Metropolitan FilmExport ma prawo do wydawania m.in. "Władcy Pierścieni".

Wraz z pojawieniem się na rynku filmów w nowym formacie, we francuskich sklepach ma pojawić się odpowiedni odtwarzacz. Wiadomo już, że urządzenie to kosztować będzie 299 euro, a w zestawie z nim nabywca otrzyma pięć filmów na płytach HD VMD. Co ważne, odtwarzacz ten ma obsługiwać także formaty DVD oraz CD.

Przypomnijmy: nowy format bazuje na standardzie DVD - podobnie jak on wykorzystuje technologię czerwonego lasera ( w przeciwieństwie do HD DVD i Blu-ray, wykorzystujących niebieski laser ). Obecnie na płytach HD VMD można zapisać do 40 GB danych ( osiągnięcie takiej pojemności możliwe jest dzięki temu, iż płyta jest wielowarstwowa ), choć teoretycznie możliwe jest osiągnięcie pojemności rzędu 200 GB.

Więcej informacji o technologii HD VMD znaleźć można w tekście "Czterowarstwowe DVD - nowy gracz w sektorze HD?" - http://hdtv.idg.pl/news/107789.html oraz na stronie New Medium Enterprises - http://www.nmeinc.pl.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)