Hakerzy z Chin wykradli informacje o zachodnich firmach

Hakerzy z Chin wykradli informacje o zachodnich firmach

Hakerzy z Chin wykradli informacje o zachodnich firmach
Źródło zdjęć: © Inspirestock
10.02.2011 14:09

Hakerzy działający z terytorium Chin wykradli poufne informacje o zachodnich
firmach naftowych - poinformowała w czwartek amerykańska firma McAfee, specjalizująca się w bezpieczeństwie informatycznym.

W raporcie firmy nie wymieniono konkretnych firm. McAfee twierdzi jednak, że "skoordynowane, ukryte i nakierowane na konkretne cele" ataki rozpoczęły się w listopadzie 200. r., a ich ofiarą padły firmy naftowe i gazowe w USA, na Tajwanie, w Grecji i Kazachstanie. Hakerzy ukradli informacje dotyczące ich działalności, udziału w przetargach na złoża oraz finansów.

"Zidentyfikowaliśmy narzędzia, techniki i czynności w internecie stosowane w tych długotrwałych atakach" - napisano w raporcie.

Obraz
© (fot. mat. pras.)

McAfee twierdzi m.in., że zidentyfikowało osobę w mieście Heze (wschód Chin), która udostępniła serwery dla aplikacji kontrolującej komputery atakowanych firm. Według autorów raportu, człowiek ten nie był mózgiem całej operacji.

Ponadto informacje ściągano w dni robocze w godz. 9-1. czasu chińskiego, co świadczy o tym, że hakerzy byli "pracownikami etatowymi" wykonującymi codzienne zadania.

Eksperci od bezpieczeństwa w internecie uważają Chiny za czołowy ośrodek przestępczości internetowej. Według nich wysoki poziom dotychczasowych ataków hakerskich wskazuje, że w kradzieży technologii i innych tajemnic firmowych uczestniczy chińska armia lub inne instytucje rządowe, które chcą w ten sposób wspomóc firmy państwowe.

Chiński rząd zaprzecza swemu udziałowi w atakach hakerskich.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)