Hakerzy używają PlayStation 3 do łamania haseł

Nick Breese, jeden z pracowników amerykańskiej firmy Security-assessment.com, przeprowadził bardzo ciekawe doświadczenie z wykorzystaniem PlayStation 3. Mianowicie odkrył on, że konsola Sony idealnie nadaje się do... Łamania haseł.

Hakerzy używają PlayStation 3 do łamania haseł
Źródło zdjęć: © Sony

Całe doświadczenie, nazwane potem "CrackStation", zapoczątkowano dokładnie sześć miesięcy temu. Do jego przeprowadzenia użyto procesora znajdującego się w PS3. Technologia ta nazywana jest Cell Broadband Engine ( CBE ) i powstała dzięki połączeniu sił takich firm jak IBM, Toshiba oraz Sony. Procesor znany jest bliżej pod nazwą "Cell" i składa się z jednej jednostki skalarnej oraz ośmiu wektorowych.

Budowa ma związek ze sposobem przetwarzania informacji. W PlayStation 3 operacje wykonywane są wektorowo ( wiele operacji jednocześnie ) a nie skalarnie ( jedna operacja na raz ). Umożliwia to uruchomienie wielu operacji kryptograficznych w jednym momencie.

Jak twierdzi Breese, to właśnie dlatego PS3 idealnie nadaje się do kryptografii. Procesory Intela zaprojektowane są do tego, by z jak największą wydajnością przeprowadzać bardzo skomplikowane operacje. Natomiast konsola Sony radzi sobie świetnie z operacjami prostymi. Jest więc niezastąpiona w kryptografii, w której trzeba przeprowadzać jak najszybciej ogromną ilość prostych operacji.

Największym problemem w tej dziedzinie jest czas, jaki trzeba poświęcić na łamanie haseł. Okazało się, że dzięki PlayStation 3 może on spaść nawet stukrotnie!

Breese zdaje sobie sprawę z tego, że jego odkrycie może być użyte w niewłaściwy sposób. Ma jednak nadzieję, że zostanie ono wykorzystane po to, by tworzyć bardziej zaawansowane zabezpieczenia.

W swojej pracy Breese używał popularnego w kryptografii algorytmu MD5. To właśnie tu PlayStation 3 radziło sobie najlepiej. Liczba przeprowadzonych operacji na sekundę wynosiła 1,4 miliarda.

Zdaniem autora eksperymentu, mamy do czynienia z prawdziwym przełomem w świecie komputerowym. Odkrycie szybkości z jaką może pracować PlayStation 3 może okazać się bardzo ważne z punktu widzenia tworzenia nowych zabezpieczeń. Co więcej, stwarza to możliwość dalszego zwiększania wydajności sprzętu.

Brees próbował przeprowadzić podobne doświadczenia z innymi procesorami, ale wyniki jakie otrzymał nie powalały na kolana.

Jak przyznał sam autor eksperymentu, nie spodziewał się on, że wyniki uzyskane przez PlayStation 3 będą aż tak dobre. Jedynym powodem dla którego zdecydował się użyć konsoli Sony to... Fakt, że mógł ją dostać za darmo od swojego pracodawcy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)