Haker wykradł dane dwóch milionów klientów operatora komórkowego

Haker wykradł dane dwóch milionów klientów operatora komórkowego

Haker wykradł dane dwóch milionów klientów operatora komórkowego
Źródło zdjęć: © Mr. Cacahuate / flickr.com / CC
13.09.2013 09:30

Haker wykradł z systemu komputerowego firmy telekomunikacyjnej Vodafone dane
dwóch milionów klientów - poinformował w czwartek rzecznik tego koncernu. W mieszkaniu
podejrzanego, który jest prawdopodobnie pracownikiem firmy, przeprowadzono rewizję.

Łupem hakera padły nazwiska, daty urodzenia, adresy oraz informacje o płci, kodach bankowych i numerach kont. Zdaniem przedstawicieli Vodafone przestępca znał zabezpieczenia systemu komputerowego firmy. Wykradł dane abonentów telefonii komórkowej; dane abonentów łączy stacjonarnych nie zostały naruszone. Vodafone ma w Niemczech 3. mln klientów.

Pracownicy Vodafone wykryli włamanie do sieci na początku września i natychmiast zawiadomili policję. Na prośbę władz wiadomość o przestępstwie utrzymywano dotąd w tajemnicy z uwagi na dobro śledztwa.

Jak podkreśla Vodafone, hakerowi nie udało się wykraść innych poufnych danych, takich jak informacje o kartach kredytowych, hasła, numery PIN oraz numery telefonów komórkowych.

Włamanie do sieci komputerowej Vodafone jest kolejnym spektakularnym cyberprzestępstwem. W 2006 roku złodzieje wykradli 17 mln numerów i danych klientów operatora telefonii komórkowej T-Mobile. W kwietniu 2011 roku doszło do włamania do sieci Playstation Network firmy Sony. Poszkodowanych zostało 77 mln użytkowników, w tym 32 mln w Niemczech.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)