Haker włamał się na strony internetowe UW w Bydgoszczy

Haker włamał się na strony internetowe UW w Bydgoszczy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.03.2010 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Włamanie hakera na kilkanaście godzin zablokowało serwis internetowy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Urzędnicy zapewniają, że włamywacz nie wyrządził dużych szkód

Serwis internetowy urzędu we wtorek był całkowicie niedostępny dla internautów. Do późnego popołudnia urzędnicy deklarowali jednak, że przyczyną są bliżej niesprecyzowane "prace konserwacyjne" informatyków.

Dopiero ok. godz. 1. pracownicy urzędu potwierdzili, że chodziło o włamanie do sieci urzędu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"Pełnomocnik ds. informatyzacji urzędu poinformował nas, że faktycznie, w nocy z poniedziałku na wtorek, niezidentyfikowana osoba spoza urzędu zdołała przełamać zabezpieczenia i dostała się do naszej sieci internetowej. Włamanie trwało zaledwie kilka minut, nie przyniosło istotnych szkód i zostało automatycznie zablokowane przez kolejne poziomy zabezpieczeń systemu" - powiedział PAP Dariusz Gręzicki z gabinetu wojewody.

Jak zapewniają informatycy, włamywacz ograniczył się do zamieszczenia na głównej stronie urzędu komunikatu o swoim sukcesie; nie przeniknął w głąb serwera.

System wykrył włamanie po około czterech minutach i automatycznie odciął możliwości łączenia się osób z zewnątrz z serwerem urzędu.

Do późnego popołudnia trwało sprawdzanie całego systemu i wprowadzanie nowych zabezpieczeń. "Z całą pewnością obecnie nie da się powtórzyć tego sposobu włamania" - dodał Gręzicki. Serwis udostępniono ponownie po godzinie 16.

Jak poinformowała Monika Chlebicz, rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji, nie było oficjalnego zawiadomienia o włamaniu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)