ycipk-2e1ttn

Gwiazda stara jak Wszechświat. Niezwykłe odkrycie astronomów

W odległości 35 tysięcy lat świetlnych od Ziemi odkryto wyjątkową gwiazdę, która, jak wynika z analiz, jest jedną z najstarszych we Wszechświecie. To odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć charakterystykę najstarszych obiektów Drogi Mlecznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Astronomowie odkrywają jedną z najstarszych gwiazd we Wszechświecie
Astronomowie odkrywają jedną z najstarszych gwiazd we Wszechświecie (NASA)
ycipk-2e1ttn

Czerwony olbrzym o nazwie SMSS J160540.18–144323.1 ma najniższy poziomy żelaza spośród wszystkich analizowanych dotąd gwiazd w galaktyce. Oznacza to, że jest jedną z najstarszych gwiazd we Wszechświecie. Prawdopodobnie należy do drugiej generacji gwiazd, powstałych po Wielkim Wybuchu 13,8 mld lat temu.

Gwiazda została odkryta przez dr. Thomasa Nordlandera i jego zespół z ARC Centre of Excellence for All Sky Astrophysics in 3 Dimensions (ASTRO 3D). W badaniu wieku gwiazdy pomogło określenie zawartości żelaza - w bardzo wczesnym Wszechświecie w ogóle nie było tego pierwiastka, a pierwsze gwiazdy składały się z wodoru i tlenu.

Zobacz też: Astronauta wyda album z najlepszymi zdjęciami Ziemi z kosmosu

ycipk-2e1ttn

Jak wyjaśnia dr Nordlander, odkryta gwiazda ma poziom żelaza 1,5 miliona razy niższy niż Słońce. Dzięki określeniu metaliczności gwiazdy Układu Słonecznego badacze szacują, że Słońce dzieli od Wielkiego Wybuchu 100 000 pokoleń.

Zobacz też: Widać ją z kosmosu. Badacze wciąż się o nią spierają

Jednak astronomom udaje się znaleźć w Drodze Mlecznej również starsze gwiazdy, które sugerują, że nasza galaktyka liczy sobie znacznie więcej lat niż Układ Słoneczny. Czerwony olbrzym SMSS J160540.18–144323.1 to tylko jeden z przykładów, ale zdecydowanie jeden z najstarszych.

ycipk-2e1ttn

Naukowcy zauważają, że jest bardzo mała szansa, by znaleźć w kosmosie jeszcze starsze gwiazdy, ponieważ pierwsze z nich dawno uległy zniszczeniu. Jedyną możliwością jest badanie gwiazd II populacji i wyciąganie wniosków, które pozwolą lepiej zrozumieć charakterystykę wcześniejszych gwiazd.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2e1ttn

ycipk-2e1ttn
ycipk-2e1ttn