Grupa TP sprzedaje Emitela funduszowi Montagu Private Equity

Grupa TP sprzedaje Emitela funduszowi Montagu Private Equity

25.03.2011 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa TP podpisała przedwstępną umowę sprzedaży Emitela, wiodącego polskiego operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. Kupującym jest jeden z czołowych funduszy private equity w Europie - Montagu Private Equity. Wartość transakcji wyniosła 1,7 mld zł.

- Ta umowa jest wynikiem strategii Grupy TP, która zakłada koncentrację na naszej podstawowej działalności. Jesteśmy też przekonani, że Montagu, jako nowy właściciel, zapewni dalszy dynamiczny rozwój Emitela – powiedział Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

- To pierwsza bezpośrednia inwestycja Montagu w Polsce i druga inwestycja w Europie Środkowowschodniej. Emitel świadczy usługi niezbędne dla odbiorców w atrakcyjnych i wzrostowych segmentach rynku. W oparciu o jej dotychczasową, efektywną działalność, planujemy rozwijać usługi dla nadawców i operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Chcemy wspierać doświadczony zespół menedżerski spółki w dalszym rozwoju Emitela, jako niezależnego operatora infrastruktury radiowo-telewizyjnej oraz telekomunikacyjnej w Polsce – powiedział Michał Chałaczkiewicz, Partner Montagu odpowiedzialny za inwestycje funduszu w Europie Środkowowschodniej.

Transakcja wymaga zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W transakcji zakupu Emitela wyłącznym doradcą finansowym Montagu był Bastion Group, a doradcą prawnym kancelaria Allen & Overy. Ernst & Young, Arthur D. Little oraz Solon Management Consulting wspierały Montagu w procesie badania spółki. Wyłącznym doradcą finansowym Grupy TP był Rothschild, a doradcą prawnym kancelaria White & Case. Grupę TP w procesie sprzedaży wspierał również PwC.


Emitel – dodatkowe informacje
Emitel to wiodący operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Świadczy transmisję sygnału dla nadawców radiowych i telewizyjnych oraz usługi telekomunikacyjne. Spółka jest krajowym liderem w cyfryzacji emisji radiowo-telewizyjnej. Zatrudnia ponad 95. pracowników, a w 2010 roku miała 377 mln zł przychodów.

W 201. r. Emitel zapewni większości polskich odbiorców dostęp do najwyższej jakości naziemnej telewizji cyfrowej. Odbiorcy będą mogli odbierać telewizję cyfrową przez własne anteny, bez dodatkowych opłat. Już dzisiaj Emitel jest operatorem dwóch multipleksów cyfrowych nadających sygnał telewizji publicznej oraz nadawców prywatnych.

Montagu – dodatkowe informacje
Montagu jest jednym z wiodących europejskich funduszy typu private equity. Siedziba Firmy mieści się w Londynie, a biura w Dusseldorfie, Manchesterze, Paryżu, Sztokholmie i Warszawie. Został założony w 196. r. Jego ponad 40-letnie doświadczenie inwestycyjne obejmuje realizację ponad 400 różnych transakcji.

Strategia inwestycyjna Montagu skupia się na wykupach menedżerskich (management buyouts) firm działających w stabilnych niszach rynkowych (transakcje o wartości od 10. mln euro do 1 mld euro). Obecnie Montagu zarządza funduszami oraz aktywami o łącznej wartości 3,5 mld euro.

Emitel jest pierwszą transakcją Montagu IV, czwartego funduszu Montagu. To także pierwsza inwestycja Montagu w Polsce i druga w regionie Europy Środkowowschodniej, po Euromedic International, wiodącym europejskim operatorze centrów hemodializy, diagnostyki obrazowej i radioterapii.

Montagu ma bogate doświadczenie w inwestowaniu w przedsiębiorstwa infrastrukturalne oraz użyteczności publicznej. W ciągu ostatnich 20 lat w jego portfelu inwestycyjnym znaleźli się m.in. operatorzy lotnisk i promów, europejskie porty morskie, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, przedsiębiorstwa zajmujące się utylizacją odpadów i spółki świadczące usługi na rynku radionadawczym, telewizyjnym i telekomunikacyjnym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)