Groźny Trojan zagraża bankomatom

Groźny Trojan zagraża bankomatom
Źródło zdjęć: © SXC.hu

05.03.2014 13:34, aktual.: 05.03.2014 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ataki hakerskie na bankomaty nie są częstym zjawiskiem, dlatego też każde nowe, złośliwe oprogramowania tego rodzaju przyciąga uwagę specjalistów od bezpieczeństwa IT. W ostatnich dniach do analityków z firmy Doctor Web trafiła próbka Trojan.Skimer.19, przeznaczonego do infekowania bankomatów. Najnowszy Trojan z rodziny Trojan.Skimer zagraża bankomatom wykorzystywanym przez wiele rosyjskich i ukraińskich banków. Z danych Doctor Web wynika, że ataki z zastosowaniem Trojan.Skimer.19 nadal trwają.

Podobnie jak we wcześniejszych wersjach, Trojan ten został stworzony jako biblioteka łączona dynamicznie (dynamic link library - dll), przechowywana w strumieniu NTFS innego szkodliwego pliku, wykrywanego przez oprogramowanie antywirusowe Dr.Web jako Trojan.Starter.2971. Jeśli w zainfekowanym systemie używany jest NTFS, Trojan.Skimer.19 również przechowuje swoje pliki dzienników w strumieniach – i zapisuje w nich ścieżki kart bankomatowych, jak również klucze używane do odszyfrowania informacji. Trojan ten wykrada wszystkie dane zapisane na karcie bankomatowej i zapisuje je w swoich logach, co daje przestępcom możliwość wykonania duplikatu karty i dostępu do pieniędzy użytkownika.

Po zainfekowaniu systemu operacyjnego bankomatu, Trojan.Skimer.1. rejestruje naciśnięcia klawiszy na klawiaturze bankomatu (EPP, Encrypted Pin PAD) w oczekiwaniu na specjalną kombinację, dzięki której jest on aktywowany i może wykonywać polecenia hakerów. Polecenia te obejmują m.in.:

- Zapisanie plików do logowania na karcie chipowej, rozszyfrowanie kodów PIN;
- Usunięcie biblioteki trojana, plików dziennika, "wyleczenie" pliku hosta, ponowne uruchomienie systemu;
- Pokazanie na wyświetlaczu bankomatu statystyk podsumowujących liczbę przeprowadzonych transakcji, unikalnych kart, przechwyconych kluczy, itd.;
- Zniszczenie wszystkich plików dziennika;
- Aktualizowanie pliku Trojana.

Ostatnie wersje Trojan.Skimer.1. można aktywować nie tylko za pomocą kodu wybranego na klawiaturze bankomatu, ale również za pomocą specjalnych kart, jak miało to miejsce w starszych wersjach złośliwego oprogramowania z tej rodziny trojanów. Aby odszyfrować dane, Trojan.Skimer.19 używa albo firmware bankomatu, albo własnej implementacji symetrycznego algorytmu szyfrowania DES (Data Encryption Standard), za pomocą przechwyconych i zapisanych wcześniej w dziennikach kluczy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (160)
Zobacz także