Grono.net przestaje istnieć
Pierwszy polski serwis społecznościowy zniknął z sieci. Czy to początek końca polskich spo łeczności?
Twórcami serwisu Grono.net są: Piotr Bronowicz (Bronek), Tomasz Lis (Czarodzic) i Wojciech Sobczuk (Sopel). Prace przygotowawcze i opracowanie serwisu społecznościowego rozpoczęli w lipcu 2003. Wojciech Sobczuk odpowiadał za engine serwisu, Piotr Bronowicz przygotował serwis od strony graficznej i kreatywnej, a Tomasz Lis zajął się planowaniem i stroną biznesową przedsięwzięcia. Serwis pod nazwą 'Grono.net' został uruchomiony 21 lutego 2004 roku. W listopadzie 2004 do zespołu dołączył Robert Rogacewicz (Gizmuf), który przejął obowiązki Lisa. Najbardziej charakterystyczna dla tego serwisu była konieczność uzyskania zaproszenia od znajomego, by móc założyć konto. Pod koniec istnienia Grona, obowiązek ten został jednak zniesiony - nie pozwoliło to jednak uniknąć kłopotów.
W lipcu 200. roku Aleksander Kierski, jeden z wierzycieli serwisu grono.net, złożył wniosek o upadłość serwisu z powodu niewypłaconych wierzytelności, jednak 7 września 2009 roku warszawski sąd rejonowy oddalił powyższy wniosek uzasadniając tym, że wszyscy wierzyciele zostali spłaceni.
Jeszcze w 200. roku grono.net miał około 2 mln użytkowników, ale liczba ta zaczęła bardzo szybko maleć, gdy na rynku pojawił się gigant w postaci Naszej klasy. Gwoździem do trumny było wejście na polski rynek Facebooka. W obliczu dwóch bardzo silnych konkurentów, grono.net nie miało większych szans. Od 1 lipca serwis zniknął z sieci, a pod jego adresem znajdziemy jedynie ogłoszenie o sprzedaży domeny.