Grenlandia: Ponad 500-letnie zamrożone ciała najlepiej zachowanymi mumiami w Ameryce Północnej [Zobacz zdjęcia]

Grenlandia: Ponad 500-letnie zamrożone ciała najlepiej zachowanymi mumiami w Ameryce Północnej [Zobacz zdjęcia]02.10.2019 15:50
Grenlandia: Ponad 500-letnie zamrożone ciała najlepiej zachowanymi mumiami w Ameryce Północnej [Zobacz zdjęcia]
Źródło zdjęć: © Getty Images

Dwa groby zamrożonych Eskimosów zostały odkryte w Qilakitsoq, osadzie na Grenlandii. Znajdowały się w odległości około metra od siebie. W jednym z nich było dziecko pochowane żywcem.

Zdaniem ekspertów groby należały do ośmioosobowej rodziny, która prawdopodobnie zmarła około 1475 roku. Wśród znalezionych osób było dwoje dzieci, w tym jedno 6-miesięczne i sześć dorosłych kobiet.

Przypadkowa mumifikacja

Każde ze zmumifikowanych ciał znajdowało się w bardzo dobrym stanie. Posiadało praktycznie nietkniętą skórę, paznokcie oraz włosy. Niektóre z nich były mocno wytatuowane. Czarny tusz zdobił ich czoła oraz brody.

289825846225894394
Źródło zdjęć: © East News | Werner Forman Archive/Image State/East News

Naukowcy uważają, że proces mumifikacji był przypadkowy i wynikał z klimatu panującego w okolicy. Ciała zmarłych zostały owinięte futrami, które nosili Eskimosi. Miały je chronić przed zimnem. W grobie odkryto, aż 78 sztuk odzieży wykonanej z fok, reniferów i innych zwierząt.

Dziecko pochowane żywcem

Zgodnie z tradycją Eskimosów 6-miesięczne dziecko zostało pochowane żywcem. W ich kulturze przyjęło się bowiem, że w przypadku śmierci matki, dzieci są chowane razem z nią.

289825846226156538
Źródło zdjęć: © East News | Werner Forman Archive/Image State/East News

Znalezione ciała zostały przeniesione do Muzeum Narodowego Grenlandii w Nuuk i odpowiednio zabezpieczone. Są to najlepiej zachowane mumie w Ameryce Północnej. Grenlandia jest bowiem geograficznie położona w Ameryce Północnej, a historycznie i politycznie przynależy do Europy.

Źródło: TheSun, Fox News

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)