Grecja zatrzymuje Google Street View

Grecja zatrzymuje Google Street View

Grecja zatrzymuje Google Street View
Źródło zdjęć: © IDG.pl
13.05.2009 21:00, aktualizacja: 14.05.2009 10:35

Ekipa produkcyjna Google Street View została zatrzymana przez greckie władze, które domagają się od Google jasnej deklaracji w sprawie przyszłego wykorzystania zdjęć oraz polityki prywatności firmy.

Ekipa Google do czasu przedstawienia jasnego oświadczenia w sprawie przyszłych sposobów przechowywania danych oraz ich wykorzystywania nie może robić zdjęć ulic miejskich do projektu Street View.

Rzecznik Google powiedział CNN: "Street View nie zostało całkowicie zakazane w Grecji. Otrzymaliśmy po prostu nakaz przedstawienia większej liczby danych w sprawie projektu. Jesteśmy szczęśliwi, że prowokuje on taką dyskusję i z chęcią dostarczymy wszystkich dokumentów". Dodał również, że firma traktuje prywatność niezwykle poważnie o czym świadczy chociażby fakt, że umieściła w projekcie szereg narzędzi umożliwiający m.in. rozmazanie twarzy czy szyldów.

Zapraszamy do naszej galerii 25 najdziwniejszych zdjęć, jakie odsłoniło Google Street View - http://www.pcworld.pl/news/343099/galeria.25.najdziwniejszych.zdjec.z.google.street.view.html.

Google argumentuje również, że Grecja i każdy inny kraj odwiedzony w ramach Street View może jedynie dużo zyskać. Internauci będą mogli obejrzeć interesujące ich miasta w sieci, a następnie odwiedzić je w świecie rzeczywistym.

Usługa Google od początku wzbudzała protesty organizacji dbających o ochronę prywatności obywateli. Swój sprzeciw wielokrotnie zgłaszali również zwykli obywatele, którzy w skrajnych przypadkach zgłaszali sprawę do sądu. Google musiało w trakcie procesu odpowiedzieć dlaczego opublikowało zdjęcia prywatnych osób w sieci. Oskarżyciele zarzucali gigantowi naruszania prywatności, przedstawieni publicznie prywatnych danych oraz narażenie na szykany czy "psychiczne cierpienie" wynikłe z powodu rozpowszechnienia zdjęć.

Google Street View zostało uruchomione w maju 2007 roku. Początkowo usługa swoim zasięgiem obejmowała San Francisco, New York, Las Vegas, Miami i Denver w Stanach Zjednoczonych. Następnie została rozszerzona na sześć kolejnych krajów: Japonię, Australię, Nową Zelandię, Francję Hiszpanię, Włochy oraz Wielką Brytanię i Holandię. Dzięki temu w Google Street View znalazło się już ponad 200 miast z całego świata, m.in. Londyn, Edynburg, Leeds, Bradford, Cambridge, Cardiff, Belfast, Birmingham, Manchester, Liverpool, Oxford, Sheffield, Nottingham, Derby, Bristol, Coventry, Glasgow, Aberdeen, Swansea, York, Newcastle, Dundee, Southampton, Norwich i Scunthorpe.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)