Grecja zatrzymuje Google Street View

Grecja zatrzymuje Google Street View
Źródło zdjęć: © IDG.pl

13.05.2009 21:00, aktual.: 14.05.2009 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekipa produkcyjna Google Street View została zatrzymana przez greckie władze, które domagają się od Google jasnej deklaracji w sprawie przyszłego wykorzystania zdjęć oraz polityki prywatności firmy.

Ekipa Google do czasu przedstawienia jasnego oświadczenia w sprawie przyszłych sposobów przechowywania danych oraz ich wykorzystywania nie może robić zdjęć ulic miejskich do projektu Street View.

Rzecznik Google powiedział CNN: "Street View nie zostało całkowicie zakazane w Grecji. Otrzymaliśmy po prostu nakaz przedstawienia większej liczby danych w sprawie projektu. Jesteśmy szczęśliwi, że prowokuje on taką dyskusję i z chęcią dostarczymy wszystkich dokumentów". Dodał również, że firma traktuje prywatność niezwykle poważnie o czym świadczy chociażby fakt, że umieściła w projekcie szereg narzędzi umożliwiający m.in. rozmazanie twarzy czy szyldów.

Zapraszamy do naszej galerii 25 najdziwniejszych zdjęć, jakie odsłoniło Google Street View - http://www.pcworld.pl/news/343099/galeria.25.najdziwniejszych.zdjec.z.google.street.view.html.

Google argumentuje również, że Grecja i każdy inny kraj odwiedzony w ramach Street View może jedynie dużo zyskać. Internauci będą mogli obejrzeć interesujące ich miasta w sieci, a następnie odwiedzić je w świecie rzeczywistym.

Usługa Google od początku wzbudzała protesty organizacji dbających o ochronę prywatności obywateli. Swój sprzeciw wielokrotnie zgłaszali również zwykli obywatele, którzy w skrajnych przypadkach zgłaszali sprawę do sądu. Google musiało w trakcie procesu odpowiedzieć dlaczego opublikowało zdjęcia prywatnych osób w sieci. Oskarżyciele zarzucali gigantowi naruszania prywatności, przedstawieni publicznie prywatnych danych oraz narażenie na szykany czy "psychiczne cierpienie" wynikłe z powodu rozpowszechnienia zdjęć.

Google Street View zostało uruchomione w maju 2007 roku. Początkowo usługa swoim zasięgiem obejmowała San Francisco, New York, Las Vegas, Miami i Denver w Stanach Zjednoczonych. Następnie została rozszerzona na sześć kolejnych krajów: Japonię, Australię, Nową Zelandię, Francję Hiszpanię, Włochy oraz Wielką Brytanię i Holandię. Dzięki temu w Google Street View znalazło się już ponad 200 miast z całego świata, m.in. Londyn, Edynburg, Leeds, Bradford, Cambridge, Cardiff, Belfast, Birmingham, Manchester, Liverpool, Oxford, Sheffield, Nottingham, Derby, Bristol, Coventry, Glasgow, Aberdeen, Swansea, York, Newcastle, Dundee, Southampton, Norwich i Scunthorpe.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także