Grafen jak korek

Grafen może przyjmować różne formy i jako materiał lekki i bardzo odporny może być zastosowany np. w pokryciach czy układach elektronicznych.

Grafen jak korek
Źródło zdjęć: © AlexanderAlUS/Wikimedia Commons

06.12.2012 | aktual.: 06.12.2012 14:51

Uczeni australijscy stworzyli aplikację grafenu, umożliwiającą uzyskanie przez ten materiał znacznej ściśliwości, co ułatwia zastosowanie go w biomedycynie –. podaje Nature Communications.

Grafen jest materiałem odpornym, ale bardzo kruchym, stąd trudno go stosować tam, gdzie aplikacje wymagają dużej odporności, ale i ściśliwości. Zespół naukowców z Monash University w Melbourne pod kierownictwem prof. Dana Li postanowił opracować taką metodę wytwarzania grafitu, która zmieniłaby jego strukturę i zwiększyła elastyczność i ściśliwość. W tym celu badacze zawiesili tlenek grafenu w wodzie. Następnie otrzymaną ten sposób zawiesinę zamrozili. Kryształy lodu utworzyły w grafenie struktury o kształcie plastra miodu. Następnie naukowcy pozbyli się lodu poprzez sublimację.

Powstały w efekcie tego doświadczenia grafen jest zbudowany ze struktur sześciokątnych, przypominających nieco korek. Ma bardzo dużą elastyczność i ściśliwość sięgającą 8. proc. pierwotnej objętości. Grafen w tej postaci może być stosowany w implantach medycznych, biomedycynie, układach elektronicznych i bateriach o dużym stopniu elastyczności np. elektronice ubraniowej. Eksperymenty z zastosowaniem nowego typu grafenu mają się rozpocząć w 2013 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)