Gracze jedzą więcej

Gracze jedzą więcej

Gracze jedzą więcej
05.05.2011 14:11

Zaledwie godzina spędzona z grą wideo może sprawić, że nastolatkowie zjedzą więcej w ciągu dnia - sugerują naukowcy, którzy przedstawili swoje wnioski na łamach "American Journal of Clinical Nutrition"

Swoje obserwacje naukowcy z kanadyjskiego Eastern Ontario Research Institute w Ottawie prowadzili wśród 2. nastoletnich chłopców o prawidłowym wskaźniku BMI, którzy uczestniczyli w dwóch testach odbywających się przed lunchem. Podczas pierwszego testu poproszono ich, by przez godzinę grali w grę wideo; innego dnia chłopcy mieli spędzić ten czas, siedząc w ciszy i relaksując się.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Po przeanalizowaniu danych dotyczących spożywanych przez uczestników posiłków okazało się, że po godzinie gry chłopcy zjedli większy lunch i dostarczyli sobie średnio 16. kalorie więcej niż po godzinie zwykłego relaksu.

Jak zauważa autor badań Jean-Philippe Chaput, choć chłopcy nie odczuwali większego głodu, mógł w ich przypadku zadziałać w pewnym stopniu efekt napięcia towarzyszącego grze, które sprawia, że mózg domaga się nagrody, najlepiej w postaci słodkiego i bogatego w tłuszcz posiłku.

Chaput uważa, że w rzeczywistości liczba dodatkowych kalorii może być dużo większa, gdyż dzieci rzadko grają tylko przez godzinę, a dodatkowo posilają się wcale nie odchodząc sprzed ekranu komputera. W dłuższej perspektywie należy więc spodziewać się, że negatywnie odbije się to na ich wskaźniku masy ciała, a co za tym idzie także na zdrowiu.

Zgodnie z rekomendacjami, dzieci w wieku szkolnym nie powinny spędzać przed ekranem telewizora i komputera więcej niż dwie godziny dziennie. Z badań wynika jednak, że w większości przypadków limit ten regularnie jest przekraczany kosztem ruchu na świeżym powietrzu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)