GPU+CPU od AMD: Fusion będzie zestawem chipów dwa w jednym

GPU+CPU od AMD: Fusion będzie zestawem chipów dwa w jednym

25.07.2007 14:30, aktual.: 25.07.2007 15:01

Powoli, ale systematycznie AMD rozwija projekt integracji procesora graficznego i CPU w jednym układzie. Fusion, bo taką nazwę ma to przedsięwzięcie wszedł już w fazę kiedy to wiadomo będzie jaki kształt przybierze ostateczny produkt.

Pod względem pomysłu Fusion będzie w dużej mierze tym za co AMD krytykuje Intela - za proste łączenie dwóch rdzenie procesorów w jednej obudowie ( np. czterordzeniowy Kentsfield to dwa dwurdzeniowe procesory ). Fusion będzie w pierwszej wersji układem typu MCP czy wielochipowym modułem ( takim zresztą jest już opracowany przez ATI procesor graficzny Xenos dla Xbox-a 360 ).

Rdzeń, kontroler pamięci i HyperTransport zostaną umieszczone w jednym układzie podczas gry procesor graficzny w drugim. Oba układy znajdą się na jednej podstawce. Podobny zabieg z tym, że dotyczący dwóch 4-rdzeniowych procesorów zintegrowanych w jednym układzie dotyczył będzie procesorów Montreal i Shanghai czyli ośmiordzeniowych układów Opteron i Phenom. Co ciekawe w przypadku Fusion, poszczególne elementy układu będą produkowane przez różnych wytwórców. Za procesor ( CPU ) odpowiedzialna będzie fabryka 36 AMD, za część graficzną tajwańskie TSMC. Nie wiadomo na razie jakiej podstawki należy się spodziewać. Może to być AM2+ lub jej następca AM3.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)