Góra lodowa o kształcie trumny. Niespodziewany obiekt zaobserwował astronauta

Góra lodowa o kształcie trumny. Niespodziewany obiekt zaobserwował astronauta
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando

05.11.2018 08:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

18 lat temu od Antarktyki odłamał się Lodowiec Szelfowy Rossa. Gigantyczna płyta lodu przez lata rozpadała się na mniejsze kawałki, które w większości kierowały się na północ, gdzie ciepłe wody przyśpieszyły proces ich roztapiania. Jeden z odłamków właśnie trafił w tą strefę i przybrał dziwaczny kształt.

Niedawno naukowcy z NASA Ice obserwujący zmiany w strukturze lodu Antarktydy zaobserwowali dziwną górę lodową o geometrycznym kształcie. Tymczasem pojawiło się kolejne zdjęcie dziwacznych kształtów odłamka lodowca. Tym razem badacze trafnie spostrzegli, że jeden z odłamków Lodowca Szelfowego Rossa przypomina... trumnę.

"Lodowa trumna" niestety kieruje się ku końcowi swojej podróży. Jak twierdzi NASA, góra wkracza powoli w rejony cieplejszych wód, co w efekcie doprowadzi do szybkiego rozpuszczenia. Przez większość czasu ten odłamek lodu poruszał się po mroźnych wodach arktycznego prądu okołobiegunowego. Pomaga on górom lodowym utrzymać się w okolicach południowego kontynentu, dzięki czemu nie roztapiają się.

Góra lodowa przypominająca trumnę oficjalnie nazywa się B-15T. Nabrała takich kształtów w wyniku zderzania się z innymi obiektami Antarktydy a także wielu innych czynników, w tym przez wejście w strefę cieplejszych wód.

"Kształt trumny jest przypadkiem czasu i przestrzeni, biorąc pod uwagę blisko 18,5-letnią podróż B-15T", powiedział w oświadczeniu NASA Glaciolog Chris Shuman z NASA i University of Maryland w Baltimore County. "Możemy się tylko domyślać jakie siły wpłynęły na odłamek B-15 podczas długiej drogi wokół Antarktydy" - dodaje Shuman.

Niedawno jeden z członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zauważył górę lodową przez chmury i uchwycił ją na zdjęciu. Góra lodowa popłynęła na północ od Antarktydy, w południową część Atlantyku. Brak innych odłamków lodu wokół niej sugeruje, że znajduje się w ciepłych wodach, gdzie wkrótce się roztopi - informuje NASA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)