Google zainwestuje w rozwój dziennikarstwa internetowego

Google zainwestuje w rozwój dziennikarstwa internetowego

Google zainwestuje w rozwój dziennikarstwa internetowego
Źródło zdjęć: © Google
27.10.2010 10:06

Firma Google poinformowała we wtorek, że przekaże pięć mln dol. firmom typu non profit, by wspierać dziennikarstwo internetowe i sfinansować badania nad innowacyjnymi metodami przekazywania informacji

Firma Google poinformowała we wtorek, że przekaże pięć mln dol. firmom typu non profit, by wspierać dziennikarstwo internetowe i sfinansować badania nad innowacyjnymi metodami przekazywania informacji - poinformował przedstawiciel zarządu firmy Nikesh Arora.

Powiadamiając o planach sfinansowania badań nad rozwojem niezależnych mediów internetowych, przedstawiciel zarządu Google powiedział, że firma przekaże pieniądze organizacjom non profit, ponieważ "dziennikarstwo jest nieodzowne dla dobrego funkcjonowania demokracji".

Arora podkreślił też, że instytucje i organizacje, które są źródłem informacji, w coraz większym stopniu rozszerzają swą działalność w internecie, a firmie Google zależy na tym, aby "odegrać rolę w aspekcie technicznym" tego rozwoju.

Portal internetowy Google News jest krytykowany przez wiele mediów, a zwłaszcza przez dzienniki, za cytowanie opublikowanych przez nie informacji bez dzielenia się przychodami z reklam - przypomina agencja AFP. Google broni się przed tymi zarzutami, argumentując, że zamieszczane na jego portalu teksty odsyłają czytelników do stron internetowych mediów, które opublikowały je jako pierwsze. Niemniej - jak podkreśla AFP - internetowy gigant ma "napięte stosunki z wieloma grupami prasowymi".

Trzy z pięciu milionów dolarów, jakie Google zainwestuje w ten program trafią do organizacji działających poza Stanami Zjednoczonymi.

Dwa miliony dolarów otrzyma amerykańska Fundacja Night News, której prezes Alberto Ibarguen podkreślił, że jest niezmiernie ważne, by "dostarczać newsy i informacje, których ludzie potrzebują przez nowe, cyfrowe platformy".

Program badawczy fundacji pod nazwą Knight News Challenge zorganizowany jako konkurs, bada metody wprowadzania innowacji do technik dystrybucji informacji, między innymi przez internet, telefony komórkowe i inne mobilne technologie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)