Google wycina część aplikacja ze Sklepu Play. Ma ważny powód

Google wycina część aplikacja ze Sklepu Play. Ma ważny powód

Google wycina część aplikacja ze Sklepu Play. Ma ważny powód
Źródło zdjęć: © WP.PL | Joanna Sosnowska
Grzegorz Burtan
27.12.2017 09:39

Szykują się spore, choć na pozór niewidoczne zmiany w Sklepie Play. Google zamierza bowiem zakończyć wspieranie niektórych aplikacji. W efekcie znikną one z cyfrowego sklepu firmy.

Programy, o których mowa, to aplikacje 32-bitowe. Od sierpnia 2019 roku wszystkie, poza 64-bitowymi, będą usuwane ze Sklepu Play jako przestarzałe. Powodów jest kilka. Pierwszym jest przygotowanie przez Google nowej wersji swojego systemu Android. Drugim zaś mają być względy bezpieczeństwa. Ten jest szczególnie istotny dla firmy – zapowiedziano bowiem wprowadzenie dodatkowych metadanych. Pozwolą one sprawdzić, czy pobrana aplikacja pochodzi z oryginalnego Sklepu Play. W efekcie ma ograniczyć liczbę instalowanego, potencjalnie złośliwego, oprogramowania przez użytkowników systemu.

Tonie pierwsza taka sytuacja, kiedy 32-bitowe aplikacje zostają bez wsparcia. W 2014 roku Apple ogłosiło, że na ich autorskim systemie operacyjnym również nie będzie możliwe korzystanie z nich – iOS 11 już ich nie obsługuje. Podobnie zadecydował Intel. Producentów sprzętu komputerowego umieszczał moduł CSM w swoich płytach głównych. Pozwalał on właśnie na obsługę 32-bitowych aplikacji. Wspieranie tego środowiska przez Intel zakończy się w 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)