Google wprowadzi inteligentne szkła kontaktowe

Google wprowadzi inteligentne szkła kontaktowe

Google wprowadzi inteligentne szkła kontaktowe
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
16.07.2014 08:46

W styczniu tego roku Google X Lab pochwaliło się opracowaniem szkieł kontaktowych wyposażonych w miniaturowy chip, mierzący poziom glukozy we łzach. Dziś Mountain View ogłosiło, że nawiązało współpracę z jednym z największych koncernów farmaceutycznych na świecie, który ma wprowadzić ten produkt na rynek.

Szwajcarski koncern Novartis najwyraźniej widzi w tego typu sensorach duże pieniądze. Firma, która w ubiegłym roku odnotowała największą sprzedaż spośród wszystkich firm w branży, zamierza zainwestować w rozwój technologii opracowanej przez Google X Lab za pośrednictwem zajmującej się okulistyką spółki córki Alcon. Novartis nabył już licencję na technologię opracowaną przez Google i zamierza wprowadzić ją na rynek.

- Cieszymy się, że będziemy mogli współpracować z Google aby połączyć ich zaawansowaną technologię z naszą rozległą wiedzą z zakresu biologii i razem zaspokoić dotychczas niezaspokojone potrzeby medyczne - stwierdził CEO Novartis Joseph Jimenez. - Jest dla nas niezwykle ważne, by, rozpoczynając od okulistyki, wyjść poza dotychczasowe granice leczenia chorób.

- Naszym marzeniem jest sprawić, aby korzystając z najnowszych technologii miniaturyzacji elektroniki, poprawić jakość życia milionów ludzi - dodaje Sergey Brin. - Cieszymy się, że będziemy mogli zrealizować to marzenie razem z Novartis.

Oprócz planów prowadzenia na rynek soczewek dla cukrzyków, porozumienie zakłada także współpracę przy badaniach nad bardziej zaawansowanymi soczewkami kontaktowymi wyposażonymi w mikrochipy. Novartis sugeruje, że soczewki takie mogłyby na przykład automatycznie niwelować problemy z akomodacją oka, które pojawiają się w przypadku starczowzroczności.

Choć brzmi to bardzo interesująco, należy pamiętać, że minie jeszcze trochę czasu, zanim w aptece będzie można kupić soczewki kontaktowe, które mierzą poziom glukozy i bezprzewodowo przesyłają dane na ten temat do urządzenia mobilnego. Kiedy Google chwaliło się prototypem, firma twierdziła, że opracowanie finalnego produktu powinno zająć około pięciu lat.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)