Google usprawni ochronę praw autorskich

Google usprawni ochronę praw autorskich
Źródło zdjęć: © Hemera Technologies/Thinkstock

03.12.2010 14:58, aktual.: 03.12.2010 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern Google zamierza sprawniej i z większą stanowczością niż do tej pory przeciwdziałać naruszeniom praw autorskich. Na wezwania do usunięcia chronionych treści (tzw. Takedown Notices) firma obiecuje reagować w ciągu 24 godzin lub nawet jeszcze szybciej.

Jednocześnie użytkownikom łatwiej będzie zgłaszać ewentualne reklamacje dotyczące niesłusznego usunięcia z Sieci zamieszczonych przez siebie materiałów – pisze w oficjalnym blogu Google'a jego radca prawny Kent Walker.

Obraz
© (fot. Hemera Technologies/Thinkstock)

Również w innych elementach własnej infrastruktury Google chce zadbać o lepszą egzekwowalność praw autorskich. Przykładowo, funkcja automatycznego uzupełniania fraz wyszukiwania przestanie wyświetlać słowa, które są często wpisywane podczas prób znalezienia nielegalnych kopii filmów, muzyki, programów bądź innych dzieł. Strony ułatwiające niedozwolone korzystanie z dzieł prawnie chronionych będą odłączane od sieci reklamowej AdSense. Z kolei treści zaaprobowane przez właścicieli praw autorskich będzie łatwiej znaleźć.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo w najbliższych miesiącach. Na początek procedura związana z wezwaniami do usunięcia treści zostanie usprawniona w usłudze Blogger oraz wyszukiwarce. Przed trzema laty Google pod naciskiem przemysłu rozrywkowego uruchomił system identyfikacji materiałów wideo, na którym bazuje obecny mechanizm Content ID. W jego przypadku właściciele praw autorskich przekazują Google'owi tak zwane pliki referencyjne, z którymi porównywany jest każdy nowo zamieszczony materiał w serwisie YouTube.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)