Google tłumaczy online całe strony internetowe

Google tłumaczy online całe strony internetowe

Google tłumaczy online całe strony internetowe
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
02.10.2009 14:25, aktualizacja: 02.10.2009 15:25

Element SCRIPT pozwala nam zapoznać się z treścią stron WWW, których oryginalny język jest dla nas obcy. Przygotowane przez Google'a narzędzie jest parametryzowane z językiem witryny, po czym porównuje uzyskaną wartość z ustawionym w przeglądarce lub systemie operacyjnym preferowanym idiomem użytkownika (patrz ilustracja).

Jeśli się one różnią, wówczas kod wyświetla w lewym górnym rogu strony specjalny przycisk, którym użytkownik może wybrać żądany język. Niemniej jednak skrypt nie przesyła danego dokumentu przy użyciu Ajaksa do usługi tłumaczeniowej, lecz ta ładuje go za pośrednictwem protokołu HTTP. Następnie odsyła tłumaczenie, przy czym adres URL oryginalnej strony jest zastąpiony przez usługę Google'a. Mechanizm ten działa tylko z witrynami osiągalnymi dla Google'a, a z nieosiągalnymi z zewnątrz, takimi jak na przykład serwisy wewnątrzfirmowe, już nie.

Obraz
© Angielska wersja tego komunikatu w usłudze Google'a (fot. heise-online.pl)

Jeśli użytkownik poruszy myszką nad przetłumaczonym tekstem, ukaże się wyskakujące okienko z oryginalną wersją oraz żądaniem przesłania do Google'a ulepszonego tłumaczenia. W usłudze mamy do dyspozycji 51 języków. Oprócz angielskiego, polskiego czy francuskiego są tam również mniej popularne: walijski, jidysz i galicyjski.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)