Google szuka grypy w Polsce

Google szuka grypy w Polsce

Google szuka grypy w Polsce
09.10.2009 13:26, aktualizacja: 09.10.2009 13:44

Od czwartku, 8 października, w Polsce rusza opracowany przez Google i sprawdzony już w kilku krajach system monitorowania grypy, który pozwoli zauważyć wzrost aktywności wirusa nawet o 2 tygodnie wcześniej niż jest to możliwe przy tradycyjnych metodach epidemiologicznych - poinformowało polskie przedstawicielstwo Google

Firma Google od lat badała, jakie hasła są najczęściej wyszukiwane i jak się to ma do różnych zjawisk. Na przykład wiosną więcej osób chce się czegoś dowiedzieć o alergii, a latem - o poparzeniu słonecznym. Tak powstała idea wykorzystania analizy zapytań do celów medycznych. Google Flu Trends to narzędzie, które pozwala oszacować niemal w czasie rzeczywistym aktywność wirusa grypy w danym kraju, a ponadto może stanowić wczesne ostrzeżenie przed nowymi epidemiami.

Każdego roku w sezonie grypowym wzrasta liczba zapytań dotyczących tej choroby. Flu Trends to model oparty na historycznych wzorcach wyszukiwania w Internecie, przyrównanych do publicznych danych sieci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Center for Disease Prevention and Control - ECDC). Flu Trends jest w stanie szacować poziom aktywności wirusa grypy w dowolnie wybranym okresie. W tradycyjnych metodach śledzenia grypy, takich jak ankietowanie lekarzy i pacjentów, gromadzenie i publikowanie danych zajmuje od jednego do dwóch tygodni. Flu Trends pokazuje aktywność wirusa grypy niemal w czasie rzeczywistym - osoby, które źle się czują, zaczynają poszukiwać w sieci charakterystycznych haseł.

W trosce o ochronę dóbr prywatności, program Google Flu Trends nie może zostać wykorzystany do zidentyfikowania poszczególnych użytkowników, ponieważ bazuje na anonimowych, zagregowanych danych.

Na podstawie danych z Flu Trends lekarze i placówki medyczne mogą wcześniej i lepiej przygotować się na zwiększoną liczbę pacjentów, apteki zamówić wiecej leków, a ludność - podjąć środki ostrożności (na przykład unikać zgromadzeń i jak najczęściej myć ręce)

Stworzone przez Google.org, filantropijną cześć Google, Flu Trends dostępne jest pod adresem: www.google.org/flutrends http://www.google.org/flutrends;. Aby obserwować aktywność grypy w Polsce i na świecie, wystarczy wybrać język i region. Serwis dostępny jest od dziś w sumie w 20 krajach (Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Węgry) i 40 językach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)