Google stworzyło gigantyczną mapę połączeń mózgowych. Przypomina piękny bałagan

Google stworzyło gigantyczną mapę połączeń mózgowych. Przypomina piękny bałagan
Źródło zdjęć: © Youtube.com | HHMI Howard Hughes Medical Institute
Karolina Modzelewska

23.01.2020 16:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obrazy stworzone przez Google i ekspertów z całego świata pomogą naukowcom dowiedzieć się nieco więcej o obwodach mózgowych. Odpowiadają one za uczenie się, pamięć i wiele innych zachowań. Jest to istotne z punktu widzenia dalszych badań.

Naukowcy z Google i kampusu naukowego Janelia Research Institute w Howard Hughes stworzyli dokładną mapę 3D mózgu muszki owocowej. Według nich uzyskany obraz może nauczyć nas więcej o tym, w jaki sposób narząd kontroluje uczenie się, zapamiętywanie i wiele innych zachowań.

Mapa jedyna w swoim rodzaju

Twórcy mapy uważają, że jest to jedyna w swoim rodzaju taka struktura i zarazem największa, jaką kiedykolwiek stworzono dla zwierzęcia.

Mapa przedstawia dużą część mózgu muchy, w tym obwody wykorzystywane do nauki, przetwarzania wizualnego, nawigowania i jak przypuszczają naukowcy do snu. Przedstawia 25 tys. neuronów i 20 mln synaps chemicznych pomiędzy nimi.

Stworzenie tak zaawansowanej mapy wymagało wykorzystania złożonej technologii obrazowania oraz algorytmów głębokiego uczenia się, czyli algorytmów pozwalających na tworzenie sieci neuronowych. Dzięki nim możliwe jest doskonalenie technik rozpoznawania głosu, wizji komputerowej, czy przetwarzania naturalnego języka.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)