Google Sklep Play i 56 szkodliwych aplikacji. Kusiły atrakcyjnymi ofertami

56 aplikacji kusiło atrakcyjnymi ofertami, by ukradkiem podrzucać reklamy
56 aplikacji kusiło atrakcyjnymi ofertami, by ukradkiem podrzucać reklamy
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Piotr Urbaniak

04.09.2020 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Sklep Play po raz kolejny daje plamę. Tym razem znaleziono 56 szkodliwych aplikacji, które pod pretekstem atrakcyjnych promocji, głównie na odzież i obuwie, podrzucały użytkownikom natarczywe reklamy.

Wszystkich 56 szkodliwych aplikacji w Sklepie Play należało do botnetu Terracotta. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zainfekowały ok. 65 tys. urządzeń, wyświetlając przy tym nie mniej niż 2 mld reklam - czytamy w raporcie grupy White Ops, która odpowiada za znalezisko.

Jak podają badacze, Google został poinformowany, a aplikacje - usunięte. Niemniej w dalszym ciągu mogą stanowić zagrożenie w przypadku instalacji ze źródeł obcych. Tym bardziej, że szkodliwy pakiet potrafi rozprzestrzeniać się na zasadzie wirusowej. Czyli "przeskoczyć" z jednego urządzenia na drugie poprzez internet.

Sama szkodliwość polegała natomiast na wyświetlaniu reklam, jednak w niezwykle inwazyjny sposób. Szkodliwe aplikacje wykorzystywały do tego komponent Web View, służący nominalnie do zagnieżdżania w apce elementów stron internetowych. Przy czym niektóre z tych reklam prowadziły dodatkowo do szemranych formularzy rejestracji, gromadzących dane użytkownika.

Niestety, nie ujawniono konkretnych nazw aplikacji. W walce z zagrożeniem musi więc wystarczyć wzmożona czujność, a także zdrowy rozsądek. Zabrzmi to nieco banalnie, ale pamiętajcie, że nikt w sieci nie da wam markowych butów czy biletów do kina za darmo - a takimi właśnie frazesami kusili cyberprzestępcy.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)