Google Sklep Play i 56 szkodliwych aplikacji. Kusiły atrakcyjnymi ofertami

Google Sklep Play i 56 szkodliwych aplikacji. Kusiły atrakcyjnymi ofertami

56 aplikacji kusiło atrakcyjnymi ofertami, by ukradkiem podrzucać reklamy
56 aplikacji kusiło atrakcyjnymi ofertami, by ukradkiem podrzucać reklamy
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Piotr Urbaniak
04.09.2020 14:21

Google Sklep Play po raz kolejny daje plamę. Tym razem znaleziono 56 szkodliwych aplikacji, które pod pretekstem atrakcyjnych promocji, głównie na odzież i obuwie, podrzucały użytkownikom natarczywe reklamy.

Wszystkich 56 szkodliwych aplikacji w Sklepie Play należało do botnetu Terracotta. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zainfekowały ok. 65 tys. urządzeń, wyświetlając przy tym nie mniej niż 2 mld reklam - czytamy w raporcie grupy White Ops, która odpowiada za znalezisko.

Jak podają badacze, Google został poinformowany, a aplikacje - usunięte. Niemniej w dalszym ciągu mogą stanowić zagrożenie w przypadku instalacji ze źródeł obcych. Tym bardziej, że szkodliwy pakiet potrafi rozprzestrzeniać się na zasadzie wirusowej. Czyli "przeskoczyć" z jednego urządzenia na drugie poprzez internet.

Sama szkodliwość polegała natomiast na wyświetlaniu reklam, jednak w niezwykle inwazyjny sposób. Szkodliwe aplikacje wykorzystywały do tego komponent Web View, służący nominalnie do zagnieżdżania w apce elementów stron internetowych. Przy czym niektóre z tych reklam prowadziły dodatkowo do szemranych formularzy rejestracji, gromadzących dane użytkownika.

Niestety, nie ujawniono konkretnych nazw aplikacji. W walce z zagrożeniem musi więc wystarczyć wzmożona czujność, a także zdrowy rozsądek. Zabrzmi to nieco banalnie, ale pamiętajcie, że nikt w sieci nie da wam markowych butów czy biletów do kina za darmo - a takimi właśnie frazesami kusili cyberprzestępcy.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)