Google: Serwis News działa uczciwie

Google News, jeden z najpopularniejszych, najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych serwisów Google, to agregator i wyszukiwarka artykułów publikowanych w internetowych serwisach informacyjnych. Dla większości wydawców jest źródłem dodatkowego ruchu na stronach, dla części - powodem sporej frustracji.

Google: Serwis News działa uczciwie

Niektórzy, jak francuska agencja Agence France-Presse ( AFP ), wytoczyli Google proces o łamanie praw autorskich za nielegalne indeksowanie ich treści. Inni codziennie śledzą pozycję własnych artykułów w tworzonych przez Google News rankingach.

Google od początku broni swojego serwisu newsowego twierdząc, że działa on na uczciwych zasadach - kopiowane są tylko nagłówki, miniaturki oraz fragmenty tekstów, a po pełne wersje artykułów użytkownicy odsyłani są na zewnętrzne strony wydawców. IDG News Service miało niedawno okazję porozmawiać o tej i o innych kwestiach z Nathanem Stollem, menedżerem produktu w Google odpowiedzialnym m.in. za Google News.

Obraz
© Nathan Stoll

Chociaż Google News generuje znaczny ruch na stronach wielu internetowych wydawców, zwiększając przy okazji oglądalność umieszczonych na nich reklam, chyba nie ma nic dziwnego w tym, że musieliście zawrzeć porozumienie z agencjami Associated Press i Agence France-Presse. Ich dochody pochodzą głównie z opłat abonamentowych, a nie z reklam. Czy zmieniliście sposób, w jaki traktujecie newsy agencyjne w Google News?

Nasze podejście do twórców treści i wydawców było zawsze konsekwentne: dać kontrolę nad informacją jej pierwszemu autorowi. To nasz nadrzędny cel. Jeśli kwestią sporną są newsy agencyjne, to nieważne czy pochodzą bezpośrednio od agencji czy ze stron innych wydawców, zawsze musimy o tym rozmawiać bezpośrednio z agencją.

Zanim załagodziliście spór z AFP, wydawało się, że wyeliminowanie jej treści z Google News będzie trudne do wykonania. Chociaż znacznie zmniejszyliście jej ilość, nie usunęliście wszystkiego. Głównie dlatego, że informacje pochodzące z agencji takich jak AFP pojawiają się na wielu stronach.

Słuszna uwaga. Indeksowanie newsów to większe wyzwanie niż indeksowanie stron. Webmaster może umieścić na swojej stronie plik robots.txt, w którym poinformuje nas, że nie życzy sobie indeksowania. Wydawcy mogą zrobić na swoich stronach to samo, z tym, że oni często sprzedają swoje treści innym serwisom. Musimy w jakiś sposób wykrywać takie sytuacje. Wydawcy mogliby na przykład oznaczać w jakiś sposób artykuły, których nie powinniśmy indeksować. To da się zrobić.

Czy w Google News pojawią się klipy wideo?

Nie chcemy zbyt wcześnie zapowiadać nowych funkcji, niemniej jednak filozofią Google News jest przekazywanie informacji na wiele różnych sposobów. Dzisiaj, gdy wiele informacji dostępnych jest w sieci w formie klipów wideo, bardzo chętnie udostępnilibyśmy taką możliwość naszym uzytkownikom.

Wielu wydawców pytało nas o to samo, ponieważ dzięki temu mogliby łatwiej dotrzeć do internautów z własnymi treściami filmowymi. Na pewno istnieje taka potrzeba.

Czy robicie coś, aby zbliżyć się do serwisów takich jak Digg i Slashdot?

Google oferuje kilka produktów i usług, które idą w tym kierunku. W Google News mamy obecnie kilka funkcji umożliwiających personalizację i dostosowanie treści do preferencji użytkownika. Ten temat bardzo nas interesuje i chcemy te funkcje rozwijać.

A co z tagowaniem i kategoryzacją?

Na razie nic. W tej chwili nasze narzędzia umożliwiają personalizację, ale nie wykorzystujemy w dużym stopniu społeczności serwisu. Zbieramy informacje o tym, które artykuły czytają nasi użytkownicy i na tej podstawie proponujemy im informacje, które powinny trafić w ich zainteresowania.

Jeśli, tak jak społecznościowe serwisy informacyjne, mielibyście duży odzew ze strony użytkowników, czy wykorzystalibyście to do poprawienia mechanizmu pozycjonującego w Google News?

W wielu wersjach językowych Google News można znaleźć listę najpopularniejszych informacji. Artykuły tam uszeregowane w innej kolejności niż na stronie głównej. Taka forma mierzenia popularności jak na Diggu dałaby zbliżony efekt. Obecnie, przy ustalaniu kolejności newsów odwzorowujemy to, co robią wydawcy, czyli szeregujemy je mniej więcej tak, jak oni na swoich stronach.

W czym Google News jest lepszy od Digga czy Slashdota?

Działa kompleksowo. Gdy chcesz wiedzieć, czy ktoś w sieci pisze na jakiś konkretny temat, szukasz w Google News. Jeśli chcesz śledzić sprawę, ustawiasz w Google News e-mailowe powiadamianie o wszystkich nowych informacjach.

Niektórzy twierdzą, że mechanizm pozycjonowania artykułów w Google News nie bierze pod uwagę ich jakości, ani tego, kto je dostarczył.

Rozmawiamy z wydawcami i słyszymy od nich, w jaki sposób powinniśmy poprawić ten mechanizm. W idealnym świecie, Google News pokazywałby, kto pierwszy dostarczył informację na dany temat, oraz wszystkie inne artykuły, które na niej bazują. To istotnie wymaga ulepszenia.

Utrzymujecie fizyczne kontakty z wydawcami, których treści indeksujecie?

W tej kwestii zawsze można zrobić więcej. Nasze możliwości dotarcia do różnych regionów świata przez ostatnie lata znacznie się zwiększyły. Ciężko jest jednak dotrzeć do wszystkich wydawców, dlatego ważny jest kontakt online. W ten sposób każdy może przekazać nam swoje uwagi, sugestie i pytania.

Czy płacicie któremuś z serwisów informacyjnych indeksowanych w Google News?

Wierzymy, że to, co robimy w Google News, jest uczciwe. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, chętnie rozmawiamy i współpracujemy, aby całkowicie wyeliminować jego treści z naszego serwisu.

Uważamy, że siłą serwisów Google jest ruch jaki generują na zewnętrznych stronach. Gdy chcemy zrobić coś, co wykracza poza odsyłanie internautów do innych serwisów, nieważne czy chodzi o mapy cyfrowe, zdjęcia satelitarne czy klipy wideo, wchodzimy z producentami treści w relacje kontraktowe i wtedy w grę wchodzą pieniądze.

Planujecie wprowadzić reklamy w Google News?

W tej chwili jesteśmy skupieni na poprawianiu jakości naszego serwisu. Część spraw, o których rozmawialiśmy, znajduje się wyżej na naszej liście rzeczy do zrobienia i właśnie tym chcemy się zająć w pierwszej kolejności.

_ Tytuł oryginału: "Google stands firm behind News search site", Juan Carlos Perez, IDG News Service ( Miami Bureau ) _

Tłumaczenie: Michał Grzechowiak

Źródło artykułu:internetstandard.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)