Google rezygnuje z uczestnictwa w konferencji JavaOne

Google rezygnuje z uczestnictwa w konferencji JavaOne

Google rezygnuje z uczestnictwa w konferencji JavaOne
30.08.2010 15:58

Trwające właśnie konflikty patentowe dadzą się we znaki nie tylko ich uczestnikom, ale także programistom Javy i otwartoźródłowego oprogramowania: pracownicy Google'a nie wystąpią podczas konferencji JavaOne.

Przedstawione na łamach firmowego bloga uzasadnianie tej decyzji brzmi: "Pozew Oracle'a przeciwko Google'owi i środowisku Open Source sprawia, że nie jesteśmy w stanie swobodnie przedstawić przemyśleń na temat przyszłości Javy".

"Rozumiemy, że niektórzy poczują się tym rozczarowani" –. mówi Joshua Bloch z Google'a i dodaje: "Jesteśmy dumni z przynależności do społeczności otwartoźródłowej Javy oraz liczymy na to, że uda się znaleźć inne sposoby angażowania się w jej prace".

Konferencja JavaOne po raz pierwszy odbędzie się się pod egidą Oracle'a –. koncern przejął kontrolę nad językiem Java w wyniku wykupienia Suna. Wielu programistów i firm wyczekuje tej spotkania z napięciem, ponieważ jednym z punktów programu jest wystąpienie szefa Oracle'a Larry'ego Ellisona i wiceprezesa Thomasa Kuriana; w otwierającym konferencję wykładzie Ellison zamierza wypowiedzieć się na temat planów co do Javy i przyszłości tego języka programowania.

W połowie sierpnia społeczności Javy i Open Source wpadły w popłoch, kiedy koncern Oracle pozwał do sądu Google'a o naruszenia praw patentowych i autorskich w systemie Android. Według Oracle'a podczas prac nad Androidem Google celowo, bezpośrednio i wielokrotnie naruszał związaną z Javą własność intelektualną. W odpowiedzi Google zarzucił Oracle'owi, że ten za sprawą "bezpodstawnego pozwu" dopuścił się ataku na całą społeczność Open Source. Odwołanie uczestnictwa w konferencji JavaOne jest kolejnym etapem konfliktu, w którym po wszelkie chwyty sięgają już nie tylko działy prawne, ale i specjaliści od public relations. Uprzednio po stronie Google'a opowiedziała się firma Adobe; Dave McAllister, który jest w niej odpowiedzialny za Open Source i standardy, uważa, że w wyniku pozwu oraz rozwiązania rady OpenSolaris Government Board Oracle przyjmuje niegdysiejszą rolę Microsoftu na pozycji największego przeciwnika oprogramowania otwartoźródłowego.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)