Google pracuje nad inteligentnymi szkłami kontaktowymi

Google pracuje nad inteligentnymi szkłami kontaktowymi17.01.2014 15:00
Google pracuje nad inteligentnymi szkłami kontaktowymi
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Google nie przestaje zadziwiać. Tym razem firma pochwaliła się, że pracuje nad soczewkami kontaktowymi dla cukrzyków, które monitorują poziom glukozy i wyświetlają proste informacje.

W dzisiejszym świecie cukrzyca jest coraz poważniejszym problemem. Według szacunków Google na całym świecie jedna na 1. osób musi codziennie zmagać się z tą chorobą. Można z nią oczywiście żyć, natomiast wymaga to stałego monitorowania poziomu cukru. Chociaż niektórzy noszą na ciele specjalne monitory z czujnikiem glukozy umieszczonym pod skórą, to wszyscy ludzie dotknięci cukrzycą muszą nakłuwać palec kilka razy dziennie, by uzyskać niezbędny wynik z kropli krwi. A to jest niestety uciążliwe i bolesne.

Dlatego naukowcy zaczęli przyglądać się innym płynom ustrojowym –. takim jak na przykład łzy – pod kątem przydatności dla określania poziomu glukozy. Jednak łzy dość trudno się gromadzi do badań. Chyba że badanie przeprowadzone będzie w urządzeniu, które i tak zanurzone jest w cieczy łzowej. Tak, Google X Lab też pomyślało o soczewkach kontaktowych.

W ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy w laboratoriach Google X Lab trwały prace nad specjalnymi soczewkami kontaktowymi, w których miniaturowy układ zawierający antenę bezprzewodową oraz chip mierzący poziom glukozy, umieszczony został pomiędzy dwoma warstwami soczewki.

- _ Obecnie testujemy szkło kontaktowe, które zostało zbudowane, by mierzyć poziom glukozy przy wykorzystaniu małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego złożone jest szkło. Testujemy prototypy, które odczytują dane raz na sekundę. Badamy też, w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystujemy miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru. To dopiero wczesny etap projektu, jednak szereg przeprowadzonych badań klinicznych pomaga nam w ulepszaniu prototypu. Mamy nadzieję, że pewnego dnia doprowadzimy do stworzenia nowej metody, dzięki której osoby dotknięte cukrzycą będą mogły radzić sobie z chorobą _ - czytamy na oficjalnym blogu Google.

Opracowane przez Google X Lab soczewki są na razie prototypem, jednak firma szacuje, że w ciągu pięciu lat można zamienić je w produkt dostępny na rynku. W tym celu Google planuje nawiązać współpracę z podmiotami, które mają doświadczenie we wprowadzaniu podobnych produktów na rynek.

Perspektywa soczewek kontaktowych, które mierzą poziom glukozy i ostrzegają użytkownika jest oczywiście ekscytująca, ale to wstęp do czegoś znacznie większego - za kilka lat tego typu soczewki mogłyby zbierać znacznie więcej informacji, a przede wszystkim wyświetlać je bezpośrednio w polu widzenia użytkownika.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Oto pierwsze zdjęcie egzoplanety

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)