Google obniży wyniki wyszukiwania stron z piracką treścią

Google obniży wyniki wyszukiwania stron z piracką treścią

Google obniży wyniki wyszukiwania stron z piracką treścią
Źródło zdjęć: © Robert Scoble / CC
13.08.2012 09:42, aktualizacja: 13.08.2012 09:59

Google co jakiś czas wprowadza drobne zmiany do mechanizmu wyszukiwarki. Jednak zmiana, która ma zostać wprowadzona w przyszłym tygodniu jest znacząca – Mountain View zamierza obniżać ocenę stron, w sprawie których otrzymuje duże ilości żądań o usunięcie treści naruszających prawa autorskie.

Jak wynika z regularnych raportów Google Transparency, niektóre strony internetowe mogą pochwalić się nawet 10. tysiącami żądań o usunięcie treści naruszających prawa autorskie z wyników wyszukiwania miesięcznie. Z pewnością domyślacie się o jakie strony chodzi.

Chociaż Google od lat odmawia organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które domagają się by przeglądarka w ogóle przestała indeksować strony z torrentami, kroku tego nie można nazwać inaczej niż „cenzura prewencyjna”. – torrenty mają znaleźć się na tak dalekim miejscu, że mało kto do nich dotrze.

Google jest przekonane o słuszności swojej decyzji, która w pewnym sensie jest kompromisowa. Mountain View z jednej strony podkreśla, że posiada wystarczająca ilość danych by wiedzieć, które strony internetowe najczęściej są zgłaszane. Z drugiej strony nie zamierza całkowicie eliminować tych stron z wyników wyszukiwania:

- _ Tylko właściciele praw autorskich wiedzą czy dane wykorzystanie jest przez nich autoryzowane i tylko sąd może stwierdzić czy rzeczywiście nastąpiło ich naruszenie; Google nie może oceniać czy dana strona internetowa narusza prawa autorskie. _

Mam tylko dziwne wrażenie, że w żaden sposób nie zmniejszy to piractwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)