Google musi wytłumaczyć się z nowej polityki prywatności

Google musi wytłumaczyć się z nowej polityki prywatności
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

21.03.2012 09:52, aktual.: 21.03.2012 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trzy tygodnie dał firmie Google francuski urząd ochrony danych osobowych CNIL na udzielenie odpowiedzi na wątpliwości regulatora w sprawie nowej polityki prywatności internetowego giganta, która zaczęła obowiązywać na początku marca - podał we wtorek Reuters.

Commission Nationale de l'Informatique (CNIL) chce się dowiedzieć m.in., co Google zamierza robić z gromadzonymi danymi użytkowników, jak długo dane będą magazynowane i czy będą one powiązane z prawdziwą tożsamością danej osoby.

Pytania te znalazły się w liście CNIL do szefa Google'a Larry'ego Page'a, datowanym 1. marca. CNIL bada planowane zmiany w polityce prywatności Google'a w imieniu urzędów ochrony danych ze wszystkich 27 państw UE. Już wcześniej francuski regulator wyrażał "poważne wątpliwości" co do zgodności proponowanych przez Google zmian z europejskim prawem.

Google poinformował w styczniu, że wprowadzi od marca nową ujednoliconą politykę prywatności i warunków korzystania z różnych produktów firmy, jak wyszukiwarka Google, poczta Gmail czy serwis YouTube. Przedstawiciele firmy wyjaśniali, że nowa polityka prywatności ma połączyć w jednym dokumencie to, co dotychczas znajdowało się w 6. innych i dotyczyło różnych serwisów.

Ujednolicona nowa polityka prywatności ma sprawić - informował Google - że będzie mógł on łączyć informacje o użytkownikach z różnych usług, np. wyszukiwarek, map, portali. Posiadacze kont w różnych serwisach będą traktowani jak użytkownicy Google'a. Dzięki zmianom bardziej trafne mają być wyniki wyszukiwania w produktach firmy.

Firma nie przewidziała opcji niewyrażenia zgody przez użytkownika na zarządzone zmiany, jeśli chce on w dalszym ciągu korzystać z należących do Google'a produktów. CNIL pyta w liście, czy Google będzie śledził położenie użytkowników używających internetu ze smartfonu do znalezienia miejsca na mapie lub wyszukania informacji, a także czy firma będzie gromadziła informacje z telefonów, np. listę kontaktów.

Szczególnie dużo miejsca w liście - 2. na 69 pytań - CNIL poświęca kwestii łączenia danych z różnych serwisów Google'a, domagając się m.in. wskazania podstawy prawnej takiego posunięcia.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad nowelizacją reformy unijnych przepisów o ochronie danych. KE chce zwiększyć kontrolę użytkowników nad swoimi danymi w internecie i proponuje m.in. tzw. prawo do wymazania np. danych i zdjęć z portalu społecznościowego. Aby zachować dane użytkownika, firma bądź organizacja będzie musiała podać uzasadnienie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)