Google Maps z możliwością przewijania w czasie
Wybieramy fragment kuli ziemskiej w dowolnej skali (oczywiście w ramach możliwości Google Maps), a następnie łapiemy za dodatkowy suwaczek u dołu ekranu, rozpięty między rokiem 1984 a 2012.
Główna mapa, która jest wyświetlana nie zawiera jakichkolwiek informacji poza naturalnym wyglądem sfotografowanego z kosmosu terenu. Jeśli to komuś przeszkadza, to pomocą służy dodatkowa, mała mapka w prawym górnym rogu ekranu, zawierająca typowe informacje wyświetlane na Google Maps, za to bez podglądu satelitarnego.
Im mniejszy fragment wybierzemy, tym wrażenia będą ciekawsze. Jeśli spojrzymy chociażby na całą Europę, to trudno będzie w ogóle zauważyć jakieś zmiany w czasie tych kilkudziesięciu lat. W górach będą powiększać się i zmniejszać obszary pokryte śniegiem, minimalnie "drgać" będą lasy, zbiorniki wodne czy obszary zabudowane.
Jeśli jednak wybierzemy zbliżenie maksymalne lub bliskie maksymalnego, zmiany w czasie zaczną być wyraźnie widoczne, zwłaszcza na terenie zabudowanym. Można zobaczyć na przykład, jak w ciągu tych wielu lat zmieniała się Warszawa, jak pewne "dzikie" tereny nagle zarastały osiedlami domów albo jak pojawił się Most Północny.
Mapy można zobaczyć pod tym adresem.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Nie uwierzycie, na czym najlepiej zarobi Sony"