Google Maps Navigation - darmowa nawigacja w komórkach z Androidem
Telefony i smartfony pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.0 będą wyposażone w nowy system nawigacyjny Google Maps Navigation. Usługa przekaże użytkownikowi precyzyjne wskazówki dotyczące trasy podróży, obsłuży też trójwymiarowy widok mapy oraz instrukcje głosowe. A przede wszystkim - będzie bezpłatna.
Usługa wykorzystuje dane pochodzące z Google Maps. Do oferowanych przez tę ostatnią funkcji dodaje m.in. możliwość głosowego wyszukiwania lokacji docelowych oraz integrację z usługą Street View (dzięki temu użytkownik zobaczy na ekranie urządzenia rzeczywisty wygląd trasy).
Nawigacja Google nie korzysta z informacji satelitarnych, ale z danych otrzymywanych przez Internet. Dzięki temu m.in. dostarcza na bieżąco aktualnych danych o natężeniu ruchu ulicznego (informacje o korkach na obranej przez użytkownika trasie zostaną wyświetlone na ekranie urządzenia).
Eric Schmidt, prezes Google, zapewnia, że wejście na nowy rynek i rozszerzenie grona spółek konkurencyjnych, nie było główną motywacją koncernu. Google zdecydowało się zaoferować system nawigacyjny gdyż była to funkcja, o którą najczęściej prosili użytkownicy.
Vic Gundotra, wicedyrektor Google do spraw technicznych ujawnił, że firma chciałaby umożliwić korzystanie z Google Maps Navigation również użytkownikom telefonów z innymi systemami niż Android 2.0. podkreślił jednak, że oprogramowanie nawigacyjne ma rygorystyczne wymagania sprzętowe.
Warto dodać, że w dniu, kiedy Google ogłosiło prace nad usługą nawigacyjną (środa 2. października), wartość akcji czołowych producentów urządzeń GPS - Garmina i TomToma - spadła odpowiednio o 17 i 21 %.
Google Maps Navigation znajduje się obecnie w fazie beta i jest dostępna tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.
Więcej informacji: Google Maps Navigation.
Zbliża się Android 2.0
Firma Google udostępniła już producentom aplikacji mobilnych pakiet narzędzi wspomagających projektowanie dla platformy Android 2.0 (Eclair). Nowa wersja systemu zaoferuje m.in. obsługę wiadomości e-mail z wielu kont pocztowych - również tych z Exchange - w jednym miejscu, wsparcie technologii multi-touch, obsługę Bluetooth 2.1, zaimplementowanie funkcji przybliżenia w aparacie czy też nowe pole Quick Search umożliwiające wyszukiwanie w Sieci z poziomu głównego menu urządzenia. Zmiany spotkały również przeglądarką internetową Androida - dodano wsparcie dla HTML5 i API bazujących na tym standardzie. Dzięki temu przeglądarka zaoferuje m.in. takie funkcje jak geolokalizacja urządzenia, obsługa wideo na pełnym ekranie, nowe pole adresu URL do szybkiego wyszukiwania, podwójny zoom na stronach i wiele innych.