Google kontratakuje: Motorola pozywa Apple'a!

Google kontratakuje: Motorola pozywa Apple'a!

Google kontratakuje: Motorola pozywa Apple'a!
Źródło zdjęć: © chip.pl
27.01.2012 10:02

Apple od wielu miesięcy prowadzi intensywną ofensywę prawną przeciwko swojej konkurencji. Ma na swoim koncie połowiczne lub całkowite zwycięstwa z Samsungiem i HTC. Motorola atakuje Apple’a jego własną bronią.

To nie był dobry dzień dla Apple’a. Dalsza sprzedaż iPhone’a i funkcjonowanie usługi iCloud jest zagrożone. Zdaniem przejmowanego właśnie przez Google’a producenta smartfonów, Apple narusza aż sześć należących do niego patentów. Z tych sześciu, cztery narusza również usługa iCloud.

Patenty, którymi Motorola macha przed oczami Apple'a, to między innymi „odbiornik z ukrytą anteną zewnętrzną”, „mechanizm kontrolujący wykorzystywane oprogramowanie w przenośnym urządzeniu komunikacyjnym”. czy też „metoda i mechanizm w bezprzewodowym systemie przesyłania wiadomości umożliwiający wymianę danych adresowych”.

Wynalazki Motoroli, jak widać, są trywialne. Ale nie musi mieć ona żadnych wyrzutów sumienia. Podobnym arsenałem walczył Apple. Warto pamiętać jeszcze o jednej sprawie: Motorola obecnie jest przejmowana przez Google’a. Internetowy gigant kupił sobie tego producenta telefonów za 12,5 miliarda dolarów. Jednym z warunków fuzji jest to, że Motorola nie może wytoczyć nikomu procesu sądowego bez zgody Google’a.

Jak widać, „do no evil”. to pusty slogan. Nie zrozumcie mnie źle: doskonale rozumiem ten ruch. Uważam obecne prawo patentowe za absurdalne, i razi mnie to, co robili ostatnimi czasy Microsoft i Apple. Fajnie, że Wielkie Jabłko dostanie po nosie. Ale kontratak i zemsta raczej nie kojarzą mi się z etyką, jaką w swoim wizerunku lansuje Google.

Dużo ciekawszy jest jednak kontekst sukcesów Apple’a w wojnie patentowej. Jak dla mnie, mimo korzystnych wyników w sądach, Apple na niej traci zbyt wiele. Zwróćcie uwagę, że większość pozwów dotyczy „look and feel”, czyli wizualnej strony produktów z Androidem. Na wojnę z HTC, Apple wydał ponad sto milionów dolarów, a sukces był umiarkowany. Wygrana z Samsungiem spowodowała tylko to, że koreański konkurent zmodyfikował delikatnie wymiar ramki w Galaxy Tab. A teraz Google, za pomocą Motoroli, przeprowadza kontratak.

Warto było, Apple?

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Wyniki finansowe Apple'a wgniotły w ziemię... wszystkich"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)