Google funduje publiczną sieć WLAN

Google funduje publiczną sieć WLAN
Źródło zdjęć: © Google

12.02.2010 14:49, aktual.: 12.02.2010 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miejscowość The Dalles w stanie Oregon otrzymała od koncernu Google darowiznę w wysokości 100 000 dolarów. Za tę sumę w dzielnicy biznesowej ma powstać publiczna sieć WLAN, która przez przynajmniej trzy najbliższe lata będzie bezpłatna – informuje lokalna gazeta "The Dalles Chronicle".

Miejscowość The Dalles w stanie Oregon otrzymała od koncernu Google darowiznę w wysokości 100 000 dolarów. Za tę sumę w dzielnicy biznesowej ma powstać publiczna sieć WLAN, która przez przynajmniej trzy najbliższe lata będzie bezpłatna - informuje lokalna gazeta "The Dalles Chronicle".

Miasto zamierza zainstalować punkty dostępowe na latarniach, sygnalizacji ulicznej i budynkach. Operatorem będzie agencja QLife, która zbudowała już sieć światłowodową i dysponuje dodatkowymi środkami, dzięki którym WLAN dałoby się rozbudować na inne dzielnice. Po pierwszych trzech latach działania sieci na koszt Google'a sprzęt trafi do firmy QLife.

Umowa przewiduje, że Google otrzymuje prawo do zatwierdzania treści, wyglądu i układu strony startowej (splashpage), na którą przekierowywani będą użytkownicy przy pierwszym połączeniu z publicznym WLAN-em. Władze miasta zobowiązują się nie stosować filtrów treści w sieci bezprzewodowej. W ciągu pierwszych 9. dni specjaliści Google'a mają pomóc w skonfigurowaniu całej struktury.

Darowizna Google'a nie jest do końca bezinteresowna. Firma ma w The Dalles własne centrum serwerowe zasilane tanią energią z leżącej nieopodal elektrowni wodnej nad rzeką Columbia.

Od 2006 roku Google jest operatorem publicznej sieci WLAN w Mountain View (czyli mieście, w którym znajduje się jego kwatera główna). Ma także udziały w firmie Meraki świadczącej usługi w dziedzinie Wi-Fi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)