Google Earth ujawnia podejrzany obiekt jądrowy w Pakistanie
Google Earth to program komputerowy, który pozwala z bardzo dużą dokładnością oglądać nawet najdalsze zakątki świata za sprawą zdjęć satelitarnych, lotniczych czy panoram tworzących widok 3D naszej planety. Dzięki niemu zauważono podejrzany obiekt jądrowy w Pakistanie.
Google Earth to program stworzony przez amerykańską firmę Keyhole Inc., kupioną przez Google w 2004 roku. Dzięki użyciu m.in. zdjęć satelitarnych i lotniczych pozwala z dużą dokładnością podziwiać wiele miejsc na świecie w widoku 3D, a za sprawą perspektywy sferycznej w Street View można obejrzeć swój dom z bliska lub inne znane budynki.
Podejrzane zdjęcia w Google Earth
Zdjęcia Google Earth wielokrotnie ujawniały interesujące fakty i pomogły dokonać ciekawych odkryć, o czym już nie raz pisaliśmy. Tym razem naukowcy korzystający z Google Earth dostrzegli coś niepokojącego. Chodzi o podejrzany obiekt jądrowy w Pakistanie.
Pakistan posiada broń jądrową od 1998 roku, jednak nie jest sygnatariuszem najważniejszych międzynarodowych traktatów dotyczących rozprzestrzeniania i kontroli broni jądrowej. Eksperci nie są do końca pewni, jakie zasoby nuklearne posiada państwo, a informacje na temat jego programu nuklearnego wciąż pozostają dużą tajemnicą. Wiele obaw w tej sprawie budzą niesłabnące napięcia z Indami, które również dysponują arsenałem nuklearnym.
Ostatnio przeprowadzone śledztwo z wykorzystaniem nagrań satelitarnych i zdjęć Google Earth ujawniło znaczny i nieudokumentowany wzrost liczby podejrzanych obiektów jądrowych w Pakistanie. Naukowcy twierdzą, że to ważny sygnał, świadczący o tym, że naród rozbudowuje swój program nuklearny i zwiększa zasoby broni jądrowej, jak informuje portal "New Scientist".