Google Earth pokazuje ludobójstwo w Darfurze

Google Earth pokazuje ludobójstwo w Darfurze

12.04.2007 16:30, aktual.: 19.04.2007 10:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na mocy porozumienia pomiędzy Google a amerykańskim muzeum Holocaust Memorial w aplikacji Google Earth pojawią się zdjęcia i dokumentacja odsłaniająca okrucieństwa, do jakich doszło podczas wojny domowej w regionie Darfur, w zachodnim Sudanie.

Na mocy porozumienia pomiędzy Google a amerykańskim muzeum Holocaust Memorial w aplikacji Google Earth pojawią się zdjęcia i dokumentacja odsłaniająca okrucieństwa, do jakich doszło podczas wojny domowej w regionie Darfur, w zachodnim Sudanie.

Google połączył siły z United States Holocaust Memorial Museum w poszerzaniu świadomości społecznej na temat skutków okrutnej wojny domowej w Sudanie udostępniając w swoim programie Google Earth mapy satelitarne wysokiej rozdzielczości zniszczonego regionu Darfur. Na skutek zmagań pomiędzy arabską milicją Janjaweed, a zrzeszającymi "czarną ludność", organizacjami Sudan Liberation Movement i Justice and Equality Movement, zginęło tam wg szacunków ONZ ponad 200 tys. osób, a ponad 2,5 mln zostało wysiedlonych przemocą lub zasiliło obozy dla uchodźców. W Google Earth naniesiono na mapę regionu siatkę ikon, reprezentujących zniszczone wioski, obozy uchodźców i punkty zapalne konfliktu. Klikając na każdą z nich mamy możliwość uzyskania statystyk i innych dodatkowych informacji, takich jak wielkość zniszczeń. Robiąc zbliżenie możemy się zaś naocznie przekonać o skali dokonanych zbrodni oglądając spalone domy i leje po wybuchach. Jeśli ikonka pokazuje aparat, udostępnione zostały także zdjęcia z danego miejsca,
które możemy obejrzeć natychmiast po kliknięciu.
Wszystkie ikony posiadają także hiperłącza do archiwów na stronie United States Holocaust Memorial Museum, która opisuje historię konfliktu i poszerza wiedzę użytkowników na temat jednego z największych ludobójstwo ostatniej dekady.

Obraz
© Zniszczenia dokonane podczas wojny domowej w regionie Darfur

Jak pisze w oficjalnej wypowiedzi dyrektor muzeum, Sara Bloomfield: - _ Edukacja młodego pokolenia na temat okrucieństw przeszłości i teraźniejszości, może zostać osiągnięta dzięki technologiom tj. Google Earth. Kiedy chodzi o odzew na ludobójstwo, świat zamyka oczy. Mamy nadzieję, że nasza kooperacja z Google sprawi, że świat będzie miał większe kłopoty z ignorowaniem tych, którzy najbardziej zasługują na uwagę. _
Przedstawiciele władz sudańskich zaprzeczają, że w Darfurze wydarzyła się jakakolwiek zbrodnia, jednak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wystosował już przeciwko nim akt oskarżenia.

Odsłonięcie zbrodni, popełnionych w Darfurze jest pierwszym krokiem w kooperacji pomiędzy Google, a United States Holocaust Memorial Museum, która ma stworzyć mapę historycznych ludobójstw na całym świecie. Na mapę naniesione zostaną polskie miasta: Oświęcim, Treblinka, Warszawa i Łódź, a także niemieckie Dachau i Bergen-Belsen. Każde z nich będzie posiadało hiperłącze do archiwalnych filmów, fotografii i zeznań świadków.


Autorem tekstu jest Konrad Szlendak

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także