Google Doodle i czarna dziura. Wszystko wciąga!

Google Doodle i czarna dziura. Wszystko wciąga!
Źródło zdjęć: © google
Adam Bednarek

11.04.2019 08:23, aktual.: 11.04.2019 08:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google za pomocą Google Doodle postanowiło uczcić pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Naukową rewelację przedstawiono w humorystyczny sposób.

Żeby zobaczyć nowe Google Doodle wystarczy wejść na google.pl. Specjalna grafika przedstawia rysunkową wersję opublikowanej fotografii. Zdjęcie nagle ożywa i jak to w przypadku czarnej dziury - wszystko do siebie wciąga.

Czarna dziura: pierwsze zdjęcie w historii

Google Doodle z czarną dziurą nie dziwi, bo środowe wydarzenie bez wątpienia przejdzie do historii. Do wykonania jednej z najważniejszych fotografii w historii astronomii wykorzystano 8 radioteleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Do tej pory nikt nigdy nie zobrazował tego, jak wygląda granica horyzontu zdarzeń, dlatego też konferencja wzbudziła tyle emocji.

Czarna dziura ze zdjęcia: co o niej wiemy?

Czarna dziura, która stała się centrum zainteresowań EHT (Teleskop Horyzontu Zdarzeń) znajduje się na środku galaktyki Panna A. Jej masa jest 6,5 miliarda razy większa od masy naszego Słońca.

"Osiągnęliśmy coś, co przypuszczalnie było niemożliwe jeszcze pokolenie temu. Przełom w technologii, połączenia między najlepszymi obserwatoriami radiowymi na świecie i innowacyjne algorytmy — wszystko to razem otworzyło zupełnie nowe okno na czarne dziury i horyzont zdarzeń" - powiedział Sheperd S. Doeleman, dyrektor EHT.

Czarne dziury potrafią być naprawdę potężne

Wcześniejsze odkrycia naukowców pozwoliły dowieść, że o wielkości czarnej dziury wcale nie decyduje rozmiar galaktyki, w centrum której się ona znajduje. Czarna dziura jest obiektem posiadającym tak olbrzymią masę, że z jej oddziaływania grawitacyjnego nie wydostaje się nic - włączając w to światło. Mogą powstawać w ewolucji masywnych gwiazd, są wówczas stosunkowo niewielkie, rzędu jedynie kilku do kilkunastu mas Słońca. Dużo potężniejsze znaleźć można w centrach galaktyk i kwazarów. Np. czarna dziura znaleziona w galaktyce NGC 3842 ma masę 9,7 miliarda mas Słońca, zaś odkryta w NGC 4889 — nawet nieco większą.

Google Doodle: tak Google honoruje wyjątkowe wydarzenia

Google Doodle to anonimowane przedstawienie logo wyszukiwarki, które przy okazji wyjątkowych wydarzeń zmienia się i dopasowuje do tematyki. Google Doodlejest z nami od lat. W 2000 roku z okazji Halloween pojawiło się pierwsze animowane Doodle. Natomiast w 2011 roku zaprezentowano pierwszy film w Doodle, świętujący 122. rocznicę urodzin Charliego Chaplina. 4 lata później z okazji Światowego Dnia Ziemi powstał pierwszy quiz. W 2018 roku pojawił się pierwszy Doodle oparty na wirtualnej rzeczywistości.

Nowe Google Doodle z czarną dziurą pojawiło się dzień po konferencji. Czasami jednak artyści pracujący w Google'u są szybsi. Najszybciej Doodle przygotowano w zaledwie cztery godziny. Było to 13 listopada 2009 roku, kiedy ogłoszono odkrycie wody na Księżycu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)