Google Chrome - pogromca IE8 i nie tylko?

Google Chrome - pogromca IE8 i nie tylko?
Źródło zdjęć: © IDG

02.09.2008 11:00, aktual.: 05.09.2008 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czyżby firma Google, znana głównie z popularnej wyszukiwarki oraz innych usług internetowych postanowiła podjąć po raz kolejny walkę z Microsoftem, tym razem przedstawiając własną przeglądarkę internetową? W sieci ostatnimi czasy można było znaleźć wiele spekulacji, jakoby firma z Mountain View opracowywała własny produkt tego typu. Jednak dotychczas były to tylko przypuszczenia. Scott McLoud opublikował dziś komiks, który wszystko wyjaśnia i rozwiewa wątpliwości. Proszę państwa, oto nadchodzi Google Chrome!

Chrome zbudowane zostało w oparciu o mechanizmy webKit ( wykorzystywana w produktach Apple'a ) i użyte w programie Mozilla Firefox oraz inne rozwiązania Open Source. Projekt ma być zresztą licencjonowany na zasadach wolnego oprogramowania. Komiks, o którym mowa w nagłówku znaleźć można w witrynie allthingsd.com.

Obraz
© (fot. Google)

Przeglądarka Google ma cechować się szybkim i sprawnym działaniem. Kolejną cechą Chrome'a ma być stabilność. Podczas wystąpienia problemu program nie powinien się zamknąć, lecz umożliwić nadal pracę w globalnej sieci. Kolejnymi innowacjami ma być tryb prywatności, zwany przez użytkowników trybem "porno", a zaimplementowany w najnowszej odsłonie Internet Explorera oraz w Safari. Przeglądarka ma także posiadać wbudowany mechanizm do walki ze złośliwym oprogramowaniem. Poza tym produkt Google wspierać ma technologię Gears.

Przeglądarka trafi najpierw w ręce użytkowników systemu Windows, wersje dla Mac OS oraz Linuxa powinny zostać udostępnione później, choć firma Google nie sprecyzowała kiedy się to stanie.

Firma Google rywalizuje z Microsoftem na wielu polach. Czy przeglądarka Chrome ma szansę zaistnieć na rynku i podjąć równą walkę z Internet Explorerem, który używany jest przez ponad 75 % użytkowników globalnej sieci? Jeśli obietnice Google nie okażą się być bez pokrycia to jest to możliwe. Wszak Firefox umacnia się każdego dnia w stosunku do IE, więc czemu przeglądarka Google'a nie mogłaby dokonać tego samego?!

Oficjalna witryna poświęcona nowemu projektowi Google'a http://google.com/chrome jest tymczasowo zamknięta. Jednak firma obiecała udostępnić publicznie produkt już dziś w ponad 100 krajach. Czekamy z niecierpliwością...

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)