Google Book Search pod lupą Unii Europejskiej

Google Book Search pod lupą Unii Europejskiej

29.05.2009 13:30, aktual.: 29.05.2009 14:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Unia Europejska zamierza przyjrzeć się planom Google dotyczącym rozwoju serwisu Google Book Search. Politycy są zaniepokojeni faktem, że usługa umożliwia czytanie w Sieci książek objętych ochroną praw autorskich.

Google Book Search to serwis, w którym dostępne są książki elektroniczne pochodzące z zasobów dziewiętnastu bibliotek z całego świata (m.in. Biblioteki Narodowej w Barcelonie, Biblioteki Uniwersytetu Harvarda, Oksfordzkiego czy Stanforda) oraz od ponad kilkudziesięciu tysięcy wydawców współpracujących z Google. Usługa umożliwia przeglądanie w całości książek, które nie są objęte prawami autorskimi. Książki dostępne w Book Search można przeglądać w formie zeskanowych stron.

Niestety, często zdarza się, że do serwisu trafiają również pozycje objęte prawami autorskimi lub takie, których prawa wygasły. Google udostępnia je do czasu, aż ktoś zgłosi, że dany tytuł nie powinien być publikowany w ten sposób.

Unia Europejska sprawdzi czy Google Book Search nie łamie prawa europejskiego. Niemiecki rząd twierdzi na przykład, że model biznesowy stosowany w przypadku tego serwisu jest w Europie niedopuszczalny. Według prawa europejskiego autor powinien być zapytany o pozwolenie przed umieszczeniem jego pracy w Sieci.

Google nie przejmuje się zarzutami. Rzecznik firmy, William Echikson, powiedział, że firma czeka na analizę Komisji Europejskiej i gdy otrzyma stosowny komunikat, z chęcią rozpocznie konstruktywną dyskusję na temat przyszłości książek i praw autorskich.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)