Google będzie ostrzegać przed leniwymi producentami

Google będzie ostrzegać przed leniwymi producentami

Google będzie ostrzegać przed leniwymi producentami
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska
26.05.2016 10:30, aktualizacja: 26.05.2016 15:51

Otwartość Androida to jego wielka siła, ale powoduje też wiele komplikacji. Największym problemem jest fragmentacja rynku na dziesiątki jego podwersji. Google próbował to nieraz posprzątać i poległ. Ale nie przestaje próbować.

Tak naprawdę na rynku nie ma jednego Androida. Jest Android od Google'a, ale na nim budowane są jego kolejne edycje: Android z Sense, Android z TouchWiz, taki, siaki i owaki. Każdy z producentów chce wykorzystać otwartość Androida, by wprowadzić do niego swoje innowacje. A operatorzy komórkowi swoje usługi. To jednak oznacza, że gdy Google wypuści nową wersję swojego systemu operacyjnego, producenci i operatorzy mają wybór: dostosować swoje _ innowacje _do nowej jego wersji, albo odpuścić sobie zupełnie koszty z tym związane. Najczęściej wybierają drugą z opcji, narażając nas na problemy z bezpieczeństwem i brak nowych funkcji.

Według informacji, do jakich dotarła redakcja Bloomberga, Google tworzy ranking producentów, w którym ocenia ich skuteczność we wdrażaniu nowych wersji systemów operacyjnych i najprawdopodobniej zamierza go opublikować, by ostrzegać konsumentów przed leniwymi producentami. A to z kolei powinno wywrzeć na nich pewną presję. Google też zwiększył zasoby przeznaczone na negocjowanie z operatorami komórkowymi łatwiejszych i szybszych procedur zatwierdzania nowych wersji oprogramowania dla telefonów.

Na chwilę obecną tylko 7,5 proc. urządzeń z Androidem pracuje pod kontrolą najnowszej edycji Marshmallow. Jesienią ma pojawić się jej następca.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Windows umiera na smartfonach

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)