Google: alternatywa dla ActiveX?

Google: alternatywa dla ActiveX?

Google: alternatywa dla ActiveX?
09.12.2008 12:00, aktualizacja: 09.12.2008 14:17

Google wydało nowe oprogramowanie przeznaczone dla programistów aplikacji webowych, dzięki któremu będą oni mogli tworzyć programy pracujące bezpośrednio z systemem operacyjnym, bez konieczności korzystania z przeglądarki internetowej. Narzędzie zostało wydane na licencji open-source.

Native Client w chwili obecnej znajduje się w wersji bardzo rozwojowej i Google zdaje sobie sprawę, że póki co nie będzie on zbyt popularny. Jednak wraz z jego rozwojem ma on odegrać kluczową rolę. Program pozwoli twórcom aplikacji m.in. na wykorzystanie pełnej mocy obliczeniowej CPU znajdujących się w komputerach użytkowników. W przeciwieństwie do rozwiązania Microsoftu, ActiveX, Native Client ma również działać w środowiskach linuksowych oraz na komputerach Mac.

Programy mają być pisane jako natywne, tak więc będą one uruchamiane na komputerze użytkownika i przetwarzane przez jego procesor. To znacznie podniesie efektywność takich aplikacji, a także zmniejszy ewentualne opóźnienia wynikające z konieczności przesyłania danych przez Internet. Aby zapewnić bezpieczeństwo, Google zaimplementowało rozwiązanie "inner-sandbox", które ma analizować kod pod kątem ewentualnych luk bezpieczeństwa oraz zabezpieczać system użytkownika przed ewentualnymi zagrożeniami płynącymi z zewnątrz.

Według Google, oprogramowanie to ma nie stanowić konkurencji wobec dostępnych już na rynku rozwiązań, np. ActiveX. Jednak na chwilę obecną technologia ta nie działa jedynie w przeglądarce od Microsoftu, Internet Explorerze. Jednak i to, według Google, ma się wkrótce zmienić.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)