Google: alternatywa dla ActiveX?

Google: alternatywa dla ActiveX?

09.12.2008 12:00, aktual.: 09.12.2008 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google wydało nowe oprogramowanie przeznaczone dla programistów aplikacji webowych, dzięki któremu będą oni mogli tworzyć programy pracujące bezpośrednio z systemem operacyjnym, bez konieczności korzystania z przeglądarki internetowej. Narzędzie zostało wydane na licencji open-source.

Native Client w chwili obecnej znajduje się w wersji bardzo rozwojowej i Google zdaje sobie sprawę, że póki co nie będzie on zbyt popularny. Jednak wraz z jego rozwojem ma on odegrać kluczową rolę. Program pozwoli twórcom aplikacji m.in. na wykorzystanie pełnej mocy obliczeniowej CPU znajdujących się w komputerach użytkowników. W przeciwieństwie do rozwiązania Microsoftu, ActiveX, Native Client ma również działać w środowiskach linuksowych oraz na komputerach Mac.

Programy mają być pisane jako natywne, tak więc będą one uruchamiane na komputerze użytkownika i przetwarzane przez jego procesor. To znacznie podniesie efektywność takich aplikacji, a także zmniejszy ewentualne opóźnienia wynikające z konieczności przesyłania danych przez Internet. Aby zapewnić bezpieczeństwo, Google zaimplementowało rozwiązanie "inner-sandbox", które ma analizować kod pod kątem ewentualnych luk bezpieczeństwa oraz zabezpieczać system użytkownika przed ewentualnymi zagrożeniami płynącymi z zewnątrz.

Według Google, oprogramowanie to ma nie stanowić konkurencji wobec dostępnych już na rynku rozwiązań, np. ActiveX. Jednak na chwilę obecną technologia ta nie działa jedynie w przeglądarce od Microsoftu, Internet Explorerze. Jednak i to, według Google, ma się wkrótce zmienić.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także