ycipk-29j30r

Gołębie jako naukowcy. Pomagają badać zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza

Pół żartem, pół serio, ale gołębie otrzymały ważną misję. Ptaki, które na co dzień kojarzymy tylko z gruchaniem i błaganiem o pokarm, teraz badają zanieczyszczenie powietrza oraz zmiany klimatyczne. Naukowcy przyczepiają im na plecach specjalne czujniki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gołębie badają zmiany klimatyczne
Gołębie badają zmiany klimatyczne (Materiały prasowe, Fot: gizmag.com)
ycipk-29j30r

Na wstępie warto zaznaczyć, że opisywane w artykule ptaki, to gołębie pocztowe. Zostały oddelegowane do tego zadania przez prywatnych hodowców. Nie dzieje im się żadna krzywda.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham postanowili wykorzystać gołębie do zbierania informacji o zanieczyszczeniu powietrza oraz postępowaniu zmian klimatycznych. Stworzyli do tego niewielkich rozmiarów czujniki, przyczepiane do pleców gołębi.

"Wielu ludzi mówi: "dlaczego nie użyjesz drona?" - mówił Rick Thomas, twórca projektu, dla serwisu Gizmodo. "Nie wszędzie da się latać dronami, tam gdzie polecą ptaki" - dodaje naukowiec. Rzeczywiście, trudno się z nim nie zgodzić. W dodatku ostatnio drony spowodowały sporo chaosu w Wielkiej Brytanii.

ycipk-29j30r

Gołębie wykorzystywane do tego zadania są do niego świetnie przystosowane. To odmiana ptaków pocztowych, które potrafią zawsze wrócić do swojego gołębnika. Po powrocie zdejmuje im się czujniki i zapisuje zebrane dane. Wśród tych informacji są: wilgotność powietrza, temperatura, lokalizacja GPS oraz ciśnienie powietrza.

Podczas projektowania wzięto pod uwagę jak czujniki mogą wpływać na życie ptaków. Dlatego urządzenia zostały stworzone tak, aby nie utrudniać i nie szkodzić ptakom. Przede wszystkim ich waga to zaledwie 3 proc. masy ciała dorosłego gołębia.

ycipk-29j30r

Zobacz też: Gołąb na parapecie? Wkrótce może to być chiński dron szpiegujący

Źródło: Gizmodo

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29j30r

ycipk-29j30r
ycipk-29j30r