Głośniki Genius SP-HF 1200 - test

Głośniki Genius SP‑HF 1200 - test

Głośniki Genius SP-HF 1200 - test
13.01.2009 10:11

Pod koniec roku na polskim rynku pojawiły się nowe głośniki sygnowane marką Genius. Model SP-HF 1200 jest typowym zestawem 2.0, o kompaktowych rozmiarach, ale co ważne, jego obudowa wykonana jest z drewna, co powinno pozytywnie przekładać się na jakość generowanego dźwięku. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym głośnikom i przekonać się „na własne uszy” jak gra nowy zestaw Geniusa.

Pod koniec roku na polskim rynku pojawiły się nowe głośniki sygnowane marką Genius. Model SP-HF 1200 jest typowym zestawem 2.0 o kompaktowych rozmiarach i przyzwoitej mocy muzycznej ale, co ważne, jego obudowa wykonana jest z drewna, co powinno pozytywnie przekładać się na jakość generowanego dźwięku. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym głośnikom i przekonać się „na własne uszy” jak gra nowy zestaw Geniusa.

W zestawie oprócz dwóch kolumn głośnikowych znajdziemy kompletny zestaw kabli umożliwiających połączenie głośników z komputerem / zestawem audio, dwie maskownice oraz instrukcję obsługi. Kolumny zbudowane są w układzie trójdrożnym, w skład którego wchodzą dwa głośniki o średnicy 3 cali, oraz jeden tweeter o średnicy 1,5 cala. Co ważne, głośniki umieszczone są w drewnianej obudowie typu bass reflex, z tylnym kanałem powietrznym. Musimy przyznać, iż dzięki drewnianej obudowie kolumny wyglądają naprawdę bardzo dobrze, a jasne wykończenie dodaje im klasy i szyku.
Mimo niewielkich rozmiarów 112x300x149mm (szerokość / wysokość / głębokość) zestaw oferuje całkiem przyzwoitą moc 30. (RMS). Należy w tym miejscu podkreślić, że Genius bardzo pozytywnie zaskoczył nas jakością wykonania. Marka, która istnieje na rynku od 1985 roku, przeszła dość sporą drogę i dzięki znaczącej poprawie jakości wykonania swoich produktów przestaje się kojarzyć jedynie z tanimi myszkami i klawiaturami, a coraz częściej stanowi realną alternatywę dla wyrobów innych producentów.

Obraz

Prawa kolumna głośnikowa pełni także rolę panelu sterującego. Znajdziemy tutaj włącznik zestawu, podświetlany na ulubiony ostatnio przez producentów niebieski kolor, regulator głośności oraz dwupasmowy korektor: tony niskie oraz wysokie. Na tylnej ściance znajdziemy także gniazdo do podłączenia słuchawek.

Jakość dźwięku
Do testów użyliśmy dwóch źródeł dźwięku. Jako, że są to kolumny dedykowane przede wszystkim do komputera, pierwszy test odbył się na karcie dźwiękowej Creative Sound Blaster X-Fi, drugi natomiast polegał na podłączeniu produktu Geniusa do zestawu audio Denon AVR 1509/1740.

Tony wysokie w muzyce elektronicznej, czy techno są nieco spłaszczone i wydaje się, iż zatarciu ulegają różnice pomiędzy niektórymi dźwiękami. Zaznaczamy jednak, że ma to miejsce dopiero przy wyższych poziomach głośności. Świetnie natomiast wypadają tony średnie i to niezależnie, czy słuchamy muzyki klasycznej, popu, rocku czy techno. Tutaj kolumny Geniusa pokazują swoją prawdziwą siłę. Jeśli chodzi o reprodukcję tonów niskich, to zastosowana obudowa typu Bas-Reflex sprawia, że są one mocne i głębokie. Niestety, momentami spłaszczone i zbyt miękkie, choć z całą pewnością dźwięk nie zlewa się w jedno dudniące buczenie.

Podsumowanie
Genius SP-HF 120. to głośniki klasy średniej, którego atrakcyjna cena (około 130zł) sprawia, że są ciekawą propozycją na rynku. Za tę cenę, nie możemy oczekiwać audiofilskiego dźwięku i wyśrubowanych parametrów, jednak SP-HF 1200 to całkiem solidna klasa średnia, która z powodzeniem nadaje się do większości domowych zastosowań. Najlepiej sprawdzi się w muzyce i przy oglądaniu filmów, trochę gorzej w dynamicznych grach.

Mocne strony:
Drewniane obudowy głośników
Jakość wykonania
Cena
Przyzwoita moc zestawu

Wady:
Czasami „zacierające się” wysokie tony i miękki bas
Brak pilota

Jarosław Babraj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)