Globalne ocieplenie: Łódź podwodna w walce ze zmianami klimatycznymi [Zobacz wideo]

Globalne ocieplenie: Łódź podwodna w walce ze zmianami klimatycznymi [Zobacz wideo]

Globalne ocieplenie: Łódź podwodna w walce ze zmianami klimatycznymi [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Ferrari Press/East News | Faris Rajak Kotahatuhaha
Karolina Modzelewska
27.08.2019 13:29, aktualizacja: 27.08.2019 14:29

Kolejny wynalazek ma pomóc w walce z ociepleniem klimatu. Tym razem projektanci z Indonezji opracowali łódź podwodną, która będzie tworzyć niewielkie góry lodowe. Zastąpią one topniejące kry i pozwolą zatrzymać zmiany klimatyczne.

Projektanci z Indonezji opracowali łódź podwodną, która miałaby pływać po wodach okołobiegunowych i uzupełniać topniejący lód. Ich zdaniem flota tego typu okrętów podwodnych, działająca w sposób ciągły, mogłaby wytwarzać lodowe bryły o szerokości 25 metrów. Dzięki nim udałoby się stworzyć większą warstwę lodu.

Zgodnie z założeniami, łódź posiadałaby sześciokątny zbiornik, napełniany wodą morską. Zamontowany system odsalałby wodę, a gigantyczna maszyna do zamrażania tworzyłaby bryły lodu.

Faris Rajak Kotahatuhaha, architekt z Dżakarty i lider projektu, uważa, że działalność łodzi podwodnej pozwoliłaby na stworzenie większej warstwy lodu. Dodał: - Na podnoszący się poziom morza w wyniku topnienia lodowców należy nie tylko reagować defensywnie".

- Aby powstrzymać globalne ocieplenie, oczywiście nadal musimy zmniejszać emisję dwutlenku węgla na całym świecie – twierdzi Kotahatuhaha. Projektant popiera jednak podejście dwutorowe. Z jednej strony należy ograniczać emisję dwutlenku węgla, a z drugiej odbudowywać topniejący lód.

Eksperci wątpią w wykonalność projektu

Zdaniem ekspertów pomysł jest bardzo dobry, ale mogą pojawić się problemy z jego wykonaniem.

- To tak, jakby próbować uratować zamek z piasku, który zbudowałeś na plaży, używając papierowego kubka, gdy zbliża się przypływ – powiedział prof. Michael Mann z Penn State.

Mark Serreze, dyrektor Narodowego Centrum Śniegu i Lodu na Uniwersytecie Kolorado w Boulder, przedstawił podobną ocenę. Nazwał projekt "bardzo interesującym”, ale powiedział, że rodzi on więcej pytań niż odpowiedzi.

Źródło: NBC News

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)