Gliwice: dostęp do Internetu o szybkości do 100 Mb/s

Gliwice: dostęp do Internetu o szybkości do 100 Mb/s

Gliwice: dostęp do Internetu o szybkości do 100 Mb/s
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
17.12.2008 20:33, aktualizacja: 18.12.2008 10:16

W Gliwicach powstaje pierwsza w pełni światłowodowa sieć w Polsce. Szerokopasmowa usługa zostanie zbudowana w technologii Fiber To The Home. Dzięki przedsięwzięciu, w którym biorą udział śląskie spółki, mieszkańcy miasta będą wkrótce mogli korzystać z łączy dostępowych do Sieci o standardowej przepustowości 10 Mb/s. Warto dodać, że transfer danych w światłowodach może odbywać się z szybkością nawet do 100 Mb/s.

Dzięki technologii Fiber To The Home końcówka przewodu światłowodowego - jak sama nazwa wskazuje - zostanie doprowadzona bezpośrednio do mieszkań na terytorium objętym siecią. Sieć światłowodowa pozwoli m.in. na korzystanie z szybkiego Internetu. W standardzie będzie dostępne łącze o przepustowości 1. Mb/s, jednak potencjał sieci jest dziesięciokrotnie większy. Dodatkowo mieszkańcy Gliwic będą mieli do dyspozycji telewizję cyfrową w jakości HD i usługi telefoniczne.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Gliwice mogą sobie pozwolić na szybką przebudowę sieci telekomunikacyjnej dzięki istniejącej już infrastrukturze światłowodowej. Jej właścicielem jest 3S Śląskie Sieci Światłowodowe, firma która w ostatnich 5 latach położyła na Śląsku 500 km kabli. Do realizacji projektu zgłosiły się także firmy SSH Sp. z o. o. oraz SGT S.A. Budowę sieci rozpoczęto się od dzielnicy Sikornik i na razie tylko jej mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych możliwości.

_ "Sieć światłowodowa to kierunek, w którym podąża technologia. Ktoś może zapytać do czego jest mu potrzebne łącze 100-megabitowe. Jednak pamiętajmy, że na początku istnienia Internetu też mówiono podobnie o łączu 2 Mb/s. Z technologią nie jest tak jak mówił kiedyś Bill Gates, że 64 pamięci RAM wystarczy każdemu komputerowi na świecie. Więc albo będziemy się rozwijać, albo wkrótce pozostaniemy daleko w tyle" _ - mówi dla PC World Andrzej Piotrowski z Centrum im. Adama Smitha, ekspert rynku telekomunikacyjnego.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)