GIODO o RFID. Czy zagrażają naszej prywatności?

GIODO o RFID. Czy zagrażają naszej prywatności?07.11.2013 09:54
GIODO o RFID. Czy zagrażają naszej prywatności?
Źródło zdjęć: © yuriy - Fotolia.com

Technologia RFID nie zagraża w szczególny sposób prywatności jednostek. Ważna jest jednak świadomość jej istnienia - powiedział w środę w Warszawie na posiedzeniu sejmowej Komicji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Piotr Drobek z GIODO.

Członkowie sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii rozpatrywali w środę informację Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych o zagrożeniach prywatności związanych z wdrażaniem technologii RFID. Informacje przedstawił Piotr Drobek zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej w biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Czym jest RFID?

RFID to chip, który pozwala na identyfikacje przedmiotów za pośrednictwem częstotliwości radiowej. Najprostszy system RFID składa się z dwóch elementów: znacznika, który przytwierdzony jest do przedmiotu, oraz czytnika, który może odbierać informacje ze znacznika. Oba te elementy komunikują się ze sobą za pomocą połączenia radiowego. Początkowo znaczniki RFID miały być używane tylko w zastępstwie kodów kreskowych.

Znaczniki RFID mogą być stosowane m.in. w lotnictwie do nadzorowania transportu bagażu, w opiece zdrowotnej, w transporcie i dystrybucji do śledzenia pojazdów a także w bezpieczeństwie i kontroli dostępu oraz w kontroli paszportowej.

Jakie informacje gromadzą znaczniki RFID?

Jak wyjaśnił Drobek znaczniki RFID mogą na kilka sposobów gromadzić informacje związane bezpośrednio lub pośrednio z danymi osobowymi. Jako przykład podał przypadek, w którym numer produktu znajdujący się w znaczniku RFID związany jest z danymi klienta, który towar ten zakupił. Na przykład, sklep z towarami elektronicznymi może oznaczać swoje towary kodami jednostkowymi, które sprzedawca regularnie łączy z danymi klientów pobieranymi przy zapłacie za ten towar kartą kredytową, a następnie tworzy z tych informacji bazę danych klientów. W takiej sytuacji informacje gromadzone z użyciem technologii RFID związane są z danymi osobowymi i dlatego - jak podkreślił Drobek - istnieje zagrożenie dla prywatności.

Inny rodzaj wpływu na ochronę prywatności pojawia się wtedy, gdy dane osobowe są gromadzone w samym znaczniku RFID. Drobek powiedział, że taka sytuacja może pojawić się, gdy w biletach komunikacji publicznej zapisane będą dane osobowe takie jak imię i nazwisko oraz adres właściciela biletu. Przedsiębiorstwo komunikacji publicznej mogłoby kontrolować przemieszczanie się właścicieli karty, ale nie tylko przedsiębiorstwo posiadałoby tę informację, ponieważ każdy może wykryć obecność znacznika RFID za pomocą standardowego czytnika, a więc osoby trzecie mogłyby również potajemnie wejść w posiadanie tych informacji.

Czy RFID to duże zagrożenie?

Członkowie komisji pytali Drobka jak duże zagrożenie może stanowić obecnie technologia RFID dla obywateli Polski. Drobek podkreślił, że w naszym kraju w jednych obszarach ta technologia dopiero zaczyna być stosowana, ale w innych "jesteśmy w jej stosowaniu liderem", ale nie sprecyzował o jaki obszar chodzi.

_ - Nie chciałbym, podchodzić do technologii RFID, że jest to technologia, która w szczególny sposób zagraża prywatności jednostki. Ważna jest świadomość jej istnienia - _ zaznaczył Drobek. _ - Przed wprowadzeniem technologii RFID należy zidentyfikować związane z nią ryzyka. (...) Brak takiej analizy może skutkować tym, że dopiero post factum będziemy reagować na zagrożenia, które się pojawią przy wykorzystaniu tej technologii - _ dodał Drobek.

Przedstawiciel GIODO podkreślił, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich zagrożeń, ale jego zdaniem można już na poziomie projektowania takich urządzeń wprowadzać rozwiązania bardziej przyjazne prywatności.

Z kolei Michał Czerniawski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji podkreślił, że bardzo ważna jest w kontekście technologii RFID edukacja obywateli o zasadach działania i konsekwencja stosowania tej technologii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)